Büyük zaferin 91. yılı… 30.8.2013

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 91. yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenlerle kutlandı. Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda başlayan kutlamalar, Vatan Caddesi'nde yapılan resmigeçit töreni ile sona erdi.

İstanbul’daki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen tören ile başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koydu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla buradaki tören sona erdi. Başkan Kadir Topbaş ile İstanbul’daki mülki erkan daha sonra İstanbul Valiliği’ne geçerek tebrikleri kabul etti.

 Vatan Caddesi’nde coşkulu kutlama…

Kutlamalar çerçevesinde Vatan Caddesi’nde de resmigeçit töreni yapıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş ve İstanbul protokolü katıldı. Tören, İstiklal Marşı’nın okunması ve Türk Bayrağı’nın göndere çekilmesiyle başladı. Harp Akademileri, jandarma komandolar ve çok sayıda asker tarafından gerçekleştirilen geçit töreninde İstanbullular, askerleri coşkuyla alkışladı. Vatan Caddesi’ndeki tören, karadan ağır havan takımları ve tankların geçişi ve havadan askeri helikopterlerin gösteri uçuşu ile son buldu.