İstanbul Olimpiyatlara hazır! 29.8.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çekmeköy İlçesi’ne yapılan yatırım ve hizmetlerin tanıtım ve toplu açılış törenine katıldı. 7 Eylül’de 2020 Olimpiyatları’nın yapılacağı şehrin açıklanacağını hatırlatan Başkan Topbaş, “Ben de orada olacağım. İnşallah İstanbul’a müjdeli bir haberle döneceğim. İstanbul Olimpiyatlara hazır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Çekmeköy’e yaptığı yatırım ve hizmetlerin toplu tanıtım ve açılışı, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle yapıldı. Çekmeköy Kent Parkı’nda düzenlenen törene, AK Parti Milletvekili Oktay Saral, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ile çok sayıda vatandaş da katıldı.

İnsanlık onuruna yakışmayan olaylar yaşanıyor…

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ortadoğu’da yaşanan olaylara değinerek, “Dünyanın birçok noktasında ve yakın coğrafyada yürekleri dağlayan hadiselere şahit oluyoruz. İnsanlık onuruna yakışmayan bu olayları kabullenmek mümkün değil. İnsan hayatını hiçe sayan bir takım gelişmelere birlikte tanıklık etmekteyiz.” dedi.

“Günümüzde modernleşmiş, gelişmiş ve küresel köy dediğimiz bir dünyada bütün insanların mutlu olacağı bir dünyayı konuşmamız gerekirdi.” diyen Başkan Topbaş, “Maalesef her gün onlarca ve yüzlerce insanın hayatını kaybettiği hadiseleri öğrenmekte ve bunlara tanıklık etmekteyiz. Demokrasi ve insan hakları ayaklar altına alınmakta. Bir tarafta menfaatleri uğruna doğrulara sırtını dönenler var, diğer tarafta her şeyi göze alarak hakkı ve hakikati yüksek sesle haykıranlar var.” diye konuştu.

Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz!

Başkan Kadir Topbaş, sadece kendi ülkesinin geleceğini değil, bütün dünyanın geleceğini düşünen liderlere ihtiyaç olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Böyle bir ortamda Türkiye en doğru yerde duruyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da hassasiyetleri doğrultusunda, değerlerimizin bize verdikleriyle, insanı yüceltmek ve hizmet etmek anlayışıyla, dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun bir mazlum varsa orada olmayı ona el uzatmayı ve yanlışı haykırmayı kendimize prensip edindik. Mazlumun yanında olan bir yönetim anlayışına ihtiyacımız var. Hz. Mevlana’nın dediği gibi ‘Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz!”

Çekmeköy’e 340 milyon TL yatırım…

İstanbul’un dünyada her yönüyle hayranlıkla takip edildiğini ifade eden Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul’a her alanda yatırım yapmaya devam ediyoruz. İstanbul’a yapılan yatırımlar toplamı 60 Milyar TL. Bugün de burada Çekmeköy Kent Parkı ve Mecidiye Parkı, Mimar Sinan ve Köknar Caddesi’nin düzenlemesinin açılışını yapıyoruz. Aynı zamanda Çekmeköy Alemdağ Sosyal ve Kültürel Tesisi’nin temeli atıldı. Bir de Çekmeköy’e modern bir nikah salonu yapıyoruz. Büyükşehir olarak Çekmeköy’e 10 yılda yaptığımız yatırımlar toplamı da yaklaşık 340 milyon TL.”

Her yere metro!

Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımla ilgili yaptığı hizmetleri de anlattı. Biten ve yapımı devam eden metro hatlarına değinen Başkan Topbaş, “Siz görmüyorsunuz ama şu anda binlerce insan yeraltında bu tarafa gelmek için çalışıyor, karıncalar gibi. Paris’te 400 km, Tokyo’da 500 km, New York’ta 800 km metro hattı var. İstanbul’da da 800 km’yi bulacak. New York seviyesine gelecek bir metro ağı ile içindeki aktarmalarla biletini alan Londra’ya mı ya da ister Çin’e mi gitmek istiyor, gidebilecek.” diye konuştu.

İstanbul Olimpiyatlara hazır…

Başkan Kadir Topbaş, Eylül ayının ilk haftasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte Arjantin’de olacaklarını belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı: “Eylül ayının ilk haftasında Arjantin’de sonuçlar açıklanacak. Ayın 5’inde ben buradan gideceğim. Sayın Başbakanımız da Rusya’dan oraya geçecek ve buluşacağız. Biz hazırız. Hazırlıklarımız yaptık. Olimpiyat Komitesi geldiğinde onlara verdiğimiz metro hatları, yani olimpiyatlarla ilgili ulaşım sistemleri esasında bizim programımızda olan sistemler. Olimpiyatlar bize verildiği takdirde ekstradan yatırımımız gerekmiyor. Mevcutları yapıyoruz. Var olanlar yetecek hale geliyor. Sadece Haydarpaşa’da açılış seremonisi yapmak için bir stat yapılacak belki. Onun dışında ciddi bir yatırım olmayacak. İnşallah İstanbul’a müjdeli bir haberle döneceğim. İstanbul Olimpiyatlara hazır.”