Sancaktepe’ye 3 metro müjdesi! 23.8.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sancaktepe’ye yapılan yatırım ve hizmetlerin tanıtım, temel atma ve açılış törenine katıldı. İlçeye yaptıkları yatırımların 400 milyon TL’yi aştığını belirten Başkan Topbaş, Sancaktepe’ye 3 ayrı metro hattının geleceğinin müjdesini de verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sancaktepe ilçesine yaptığı yatırım ve hizmetlerin tanıtım, temel atma ve açılış töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla Yenidoğan Kapalı Spor Salonu’nun bahçesinde yapıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama telgrafı gönderdiği törene, AK Parti Milletvekilleri Bilal Macit, Osman Boyraz ve Mehmet Domaç, Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Başkan Kadir Topbaş, çok önemli bir açılış ve temel atma töreninde daha İstanbullularla buluşmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Bu yürüyüş Sayın Başbakanımızın başlattığı hizmet kervanının bir yürüyüşüdür. Bu yürüyüş, milletimizin yeniden kendine geliş yürüyüşüdür.” dedi. Medeniyetin ve teknolojinin bu kadar geliştiği günümüzde Ortadoğu’da yaşanan acılara dünyanın seyirci kaldığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Suriye ve Mısır, kanayan bir yara ve bir ateş yumağına dönmüştür. Maalesef vicdanlar suskun. Nasıl bir zaman diliminde yaşıyoruz ki, insanlık bununla ilgili haykırışta bulunmuyor?” diye konuştu.

Dünyanın pek çok şehrine model oluyoruz…

Dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun, sadece din kardeşlerinin değil, tüm mazlumların zulümden kurtulması için mücadele eden ecdadın mensupları olduklarını vurgulayan Başkan Topbaş şunları söyledi: “Bugün Mozambik Başbakanı ile birlikteydik. Akşam saatlerinde de Güney Afrika Gautena Eyaleti Başbakanı ile yemekli bir toplantıda biraraya geleceğiz. Bu, Türkiye’nin geldiği noktayı gösteriyor. Türkiye ve İstanbul, sadece kendi kabuğu içinde değil. Dünyanın birçok şehrine model oluyoruz ve kalkınmasına destek veriyoruz. Görüştüğümüz ülke ve şehirlerin yöneticilerine, ‘Biz bu noktaya gelmek için ciddi bedeller ödedik. Dostlarımızın ve ezilen insanların bedel ödemesini istemiyoruz. Bunun için her türlü bilgi ve deneyimi paylaşırız. El uzatırız’ diyoruz.”

İBB dünyanın her yerinde hizmette…

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak dünyanın hangi noktasında sıkıntı varsa gücümüz yettiğince orada olduk” diyen Başkan Topbaş, “Endonezya Açe’deki tsunaminin ardından, Pakistan’daki sel felaketinde ve depremde, Afganistan depreminde, Japonya’daki radyasyon yayılmasına neden olan sızıntıda oradaydık. Somali’de, Senegal’de, Etiyopya’da, Afrika’nın birçok sıkıntısında oradaydık. Hatta Haiti’ye bile gittik. Dünyadaki herhangi bir sıkıntıdan bigane kalamayan bir anlayışın mensuplarıyız. Yerel yönetimlerde bizlere verdiğiniz desteğin yansımalarını bu tür hizmetlerin açılışlarında görüyorsunuz. Sizlerin yansıması olarak bizler geleceğimizi inşa ediyoruz.” diye konuştu.

Büyükşehir’den Sancaktepe’ye 400 milyon TL yatırım…

Başkan Kadir Topbaş, Sancaktepe’ye yaptıkları yatırımların 400 milyon TL’yi aştığını ve bu yatırımların devam edeceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’da eksiklikleri, sıkıntıları giderme, düzeni yeni kurma işi bize düştü. Her noktada hizmetkar olmanın erdeminin bilincindeyiz. İstanbul’a yaptığımız yatırımlar bu yılsonuna vardığımızda 60 milyar TL’yi bulacak. Temel atmayı bir tarafa bırakın, açılışlara dahi yetişemiyoruz. İstanbul’da açılışı bekleyen 286 büyük yatırım var.”

Sancaktepe’ye 3 ayrı metro müjdesi…

Başkan Kadir Topbaş, Sancaktepe’ye 3 ayrı metro hattının geleceğini müjdeleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Buraya sadece Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metrosu gelmeyecek. Sultanbeyli’den ve Kadıköy’den gelecek iki ayrı metro hattı daha buradan geçecek. Bu, metroyla İstanbul’un her yerine hatta Çin ve Londra’ya kadar gidebileceğiniz anlamına geliyor. 14 km’lik Çekmeköy - Sancaktepe - Sultanbeyli Metro Hattı’nın 2018’de tamamlanmasını hedefliyoruz. 11 km’lik Kadıköy - Ataşehir - Sancaktepe - Sultanbeyli Metro Hattı’nın hazırlıkları da devam ediyor. 2004’te göreve geldiğimizde raylı sistemlerin toplam uzunluğu tramvaylar dahil 45 kilometreydi. Birçok metro hattını İstanbul’a kazandırdık ve toplamda 708 kilometre metro yapmayı planlıyoruz. İstanbul’da yaşayan herkes burada yaşamanın gururunu hissetsin, mutlu olsun istiyoruz.”

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından Aziz Babuşçu ve çocuklarla birlikte butona basarak, Sancaktepe Meydan Parkı’nın açılışını yaptı ve Yenidoğan Kültür Merkezi’nin temelini attı.

Sancaktepe’ye dev kültür kompleksi…

40 dönümlük alan üzerine kurulan Sancaktepe Meydan Parkı, 2 milyon TL’ye mal oldu. Vatandaşların nefes alacağı yeşil alanların yanı sıra spor ve çocuk oyun parklarından oluşan parka, 527 ağaç-çiçek dikildi. Temeli atılan Sancaktepe Kültür Kompleksi de, 11 milyon 503 bin TL’ye mal olacak. İlçenin ve İstanbul’un kültür hayatına büyük katkılar sağlayacak olan 9 bin metrekarelik kültür kompleksi, toplam 7 kattan oluşacak. Kompleks içerisinde 650 kişilik çok amaçlı konferans salonu bulunacak.