Slovakya Cumhurbaşkanı’nın ziyareti 21.8.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç’le Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda görüştü. Konuk Cumhurbaşkanı Gasparovic, en son 2004 yılında geldiği İstanbul’un 9 yılda büyük bir gelişme kaydettiğini söyledi.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın da hazır bulunduğu karşılama töreninde konuk Cumhurbaşkanı Gasparoviç’i kapıda karşıladı. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Başkan Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç’in bakanlarıyla birlikte kendilerine bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi. Yerel yönetimler konusunda bilgi ve deneyim paylaşımı yaptıklarına değinen Başkan Topbaş, “Bir taraftan kendileri de Slovakya olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesi ve fasılların açılması konusunda ciddi destek vermekte olduklarını ve vermeye devam edeceklerini söylediler. Bize gösterdikleri bu destekten dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İstanbul’a hayran kaldı...

Konuk Cumhurbaşkanı Gasparovic de, İstanbul’a en son 2004 yılında geldiğini ve o zamandan bu zamana şehrin büyük gelişme kaydettiğinin altını çizdi. İstanbul’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden konuk Cumhurbaşkanı, “Özellikle şehirdeki yeşillendirme çalışmaları bizi çok şaşırttı. Bunun yanında yeni yapılanmalara da hayranlıkla baktık. Sayın Başkan bana şehirdeki eğitim seviyesinin ne kadar yükseldiğinden bahsetti. Bu benim için bir ilham kaynağı oldu. İstanbul’un sıkıntıları, Slovakya’nın başkenti olan Bratislava’da yaşanan sıkıntılarla aynı. İki ülke arasında artık böylesi konularda işbirliği başlatmaya karar verilmiştir. Sayın Başkan, vakit bulur da Bratislava’yı ziyaret ederek bilgi paylaşımında bulunursa çok memnun olurum.” dedi.

Türkiye’nin AB üyeliğine tam destek...

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinde artık fasılların değil asli üyeliğin konuşulması gerektiğini belirten Gasparovic, sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüşmelerimizde gerçekleşen büyük başarıları ve küresel çapta ne kadar dominant bir ülke haline geldiğini belirttik. Slovakya kesinlikle artık AB’nin bir ihtimal olarak devam ettiği bu sürece bir nokta konulması ve bunun yerine artık AB’ye gerçek giriş planının başlatılması, yeni döneme geçilmesi gerektiğine emin. Slovakya, Türkiye’nin yeni fasıllar açmaya hazır olduğuna inanmıştır” de konuştu.