Esenler’e 1 milyar TL yatırım 19.8.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Esenler’e yaptığı 13 ayrı yatırımın açılışı Başkan Kadir Topbaş tarafından yapıldı. Güzel Esenler Projesi’nin temelini de atan Başkan Topbaş, ilçeye 9 yılda tam 1 milyar TL yatırım yaptıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Esenler ilçesine yaptığı yatırım ve hizmetlerin toplu açılış ve temel atma töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı törende İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da yer aldı.

“Başarının temelinde istikrar var...”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Erdoğan ile birlikte 40 yıl önce başlattıkları hizmet yürüyüşüne devam ettiklerini belirterek, “Hayaller kurduk ve ideallerimizin peşine düştük. Gece gündüz demeden, yorgunluk hissetmeden çalıştık. Gerçekten İstanbul’un şekli şemalı değişti. İstanbul’a gelen yabancılar şehrimizdeki gelişmelerden hayranlıkla bahsediyor. Bu başarının temelinde halkımızın destek verdiği istikrarlı bir yönetim var. Milletimiz hizmetlerimizi görüyor. Biz de ‘daha neler yapabiliriz’ diye düşünüyoruz.” diye konuştu.

10 yılda 60 milyar TL yatırım…

10 yılda 60 milyar TL yatırım yaptıkları İstanbul’un dünya ile yarışan bir şehir haline geldiğini vurgulayan Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak köylere kadar şehrin her noktasında var olduklarını ifade etti. Ulaşım konusunda yaptıkları yatırımlara değinen Başkan Topbaş, şunları söyledi; “Açılışını yaptığımız Otogar - Bağcılar - Mahmutbey - Olimpiyatköy - Başakşehir Metrosu’nun yanı sıra 18 Eylül’de ihalesini yapacağımız Mecidiyeköy - Mahmutbey Metrosu da Esenler’den geçecek. Yani Esenler’de oturan bir kişi İstanbul’un her noktasına, hatta aktarmalarla Londra’dan Çin’e kadar, dünyanın doğu ve batısına kadar her yere raylı sistemle gidebilecek. Birilerinin hayal bile edemediklerini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bugün de bitirdiğimiz 13 ayrı yatırımı hizmete alıyoruz ve ikisinin de temelini atıyoruz. Esenler’e yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı saymakla bitiremeyiz.”

“İstanbul’u yeniden yapılandırıyoruz…”

Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki metro triyaj alanının üstünü kapatarak Esenler’e müthiş bir kültür merkezi ve katlı otopark kazandıracaklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, projesi biten stadyumun da ihalesini yapacaklarını söyledi. İstanbullulara gelecek endişesi olmadan sağlıklı bir yaşam sunmak için birçok ilçede kentsel dönüşümün adımlarını attıklarını hatırlatan Topbaş, “Esenler’e ve diğer ilçelere binlerce metrekare yeşil alan kazandırıyoruz. İstanbul’a dönemimizde tam 20 milyon metrekare yeni yeşil alan kazandırarak yeşil alan miktarını iki katına taşıdık. Temel atma törenlerini yapamıyoruz. Bitirdiğimiz, açılışa hazır tam 283 tane ayrı eserimiz var. Her gün 3 tanesinin açılışını yapsak 2014 yerel seçimlerine kadar yine bitiremeyiz. Çalışmaktan açılış yapamıyoruz. Geri bakmıyoruz, haklımızla birlikte geleceğe koşuyoruz. Yani İstanbul yeniden yapılanıyor, keşfediliyor. Geleceğin İstanbul’unu birlikte inşa ediyoruz. Bu kapsamda Esenler’in de çehresini değiştiriyoruz. Bugün açılışını yaptığımız ve temelini attığımız yatırımlar hayırlı olsun.”

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından Tevfik Göksu, Osman Aşkın Bak ve çocuklarla birlikte kurdele keserek tamamlanan 13 yatırımı hizmete aldı. Esenler’deki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 1 yıl gibi kısa bir sürede ev sahibi olan vatandaşlar da Kadir Topbaş’a teşekkür plaketi verdi.

Açılışı yapılan yatırımlar…

Esenler’de çalışmaları tamamlanan Dörtyol Meydanı, Atışalanı Caddesi, İbrahim Karaosmanoğlu Caddesi, Taşocağı Caddesi, Anadolu Caddesi ile Giyimkent- Metris Bölgesi Yaya Üstgeçidi, Turgut Reis, Oruç Reis – Tekstilkent Yaya Üstgeçidi ve Birlik Mahallesi TEM - E5 Bağlantı Yolu Yaya Üstgeçidi’nin yanı sıra 5 bin 260 metre dere ıslahı, Turgut Reis İtfaiye Binası ve Menderes Mahallesi Bölge Parkı, otoban ve cadde kenarlarındaki peyzaj ve yeşil alan düzenlemelerinin açılışı yapıldı. Törende ayrıca Cengiz Topel Kat Otoparkı ile Güzel Esenler Projesi’nin temeli atıldı.