İstanbul Boğazı’nda muhteşem Cumhuriyet şöleni 29.10.2012

İstanbul, Türkiye Cumhuriyeti’nin 89’uncu kuruluş yıldönümünü muhteşem bir gösteriyle kutladı. Cumhuriyet Bayramı’na özel havai fişek gösterisi, bu yıl da İstanbul Boğazı’nda yapıldı. 16 farklı noktadan 48 bin havai fişeğin atıldığı ve Boğaziçi Köprüsü’nde ateş şelalesinin oluşturulduğu gösteri, görsel bir şölene dönüştü.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenlerle kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde ilk tören, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda yapıldı. Törene,  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ile siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

Başkan Topbaş’tan İstanbullulara davet...

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıta çelenk bırakıldı. Başkan Kadir Topbaş, yaptığı açıklamada, “Cumhuriyeti milletçe beraber kurduk ve kazanımlarını da yine birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyet bizim en önemli kazanımımız. Ülkeler bağımsızlıklarını, yaptıkları organizasyonlarla dünyaya nasıl duyuruyorsa biz de onlardan daha güçlü şekilde bağımsızlığımızı bütün dünyaya haykırmalıyız. Milletimizi ve İstanbulluları, bu yıl 7’ncisini gerçekleştireceğimiz Boğaz’daki coşkulu kutlamaya davet ediyorum. Tüm ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

 

Vatan Caddesi’nde Cumhuriyet coşkusu...

İstanbul Valiliği’nde gerçekleştirilen 89. yıl kutlama töreninde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, başkonsoloslar, konsoloslar, dini liderler ve diğer ilgililerin tebrikleri kabul edildi. 

 

Kutlamalar, Vatan Caddesi’ndeki resmigeçit töreniyle devam etti. Törende İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman İstanbulluları selamladı.  İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı’nın göklere çekildi.

 

Törende daha sonra bando takımı eşliğinde askeri ve sivil okullardan öğrenciler, muharip gaziler ile Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri’nin askerleri ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı polisler geçiş yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F-16’lar ve helikopterlerin gösteri uçuşu, vatandaşlardan alkış aldı.

 

İstanbul Boğazı’nda görsel şov…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetin 89’uncu yılını, her yıl olduğu gibi, yine görkemli törenlerle kutladı. Kutlamalar çerçevesinde yedincisi gerçekleştirilen büyük havai fişek gösterisine, bu yıl da İstanbul Boğazı ev sahipliği yaptı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, ses ve ışık gösterileri eşliğinde, Boğaziçi Köprüsü ile Kız Kulesi arasında deniz üzerine kurulan platformdan yapılan havai fişek gösterisi ile kelimenin tam anlamıyla görsel bir şova dönüştürüldü.

 

Kutlamalar, İstanbul Valiliği’nin Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda verdiği Cumhuriyet Resepsiyonu ile başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, 89. yıldönümü pastasını keserek resepsiyona katılan davetlilerle sohbet etti. İstanbul’daki Cumhuriyet coşkusu, akşam saatlerinde Boğaz’da yapılan gösterilerle doruk noktasına ulaştı. Onbinlerce İstanbullu, Boğaz’da yapılacak büyük havai fişek gösterisini izlemek için Anadolu Yakası’nda Kuzguncuk, Üsküdar sahilleri ile Çamlıca Tepesi’nde, Avrupa Yakası’nda ise Ortaköy, Beşiktaş, Dolmabahçe ve Kabataş sahillerini doldurdu. Turistler de İstanbulluların coşku ve heyecanına ortak oldu. Başkan Kadir Topbaş gösterilerin başlangıcının yapılacağı Ortaköy Meydanı’nda coşkulu kalabalığın bayramını kutladı.

 

Dünyaya Cumhuriyet haykırıldı...

Ortaköy Meydanı’nı ellerindeki Türk Bayraklarıyla adeta kırmızı beyaza boyayan coşkulu kalabalığa hitap eden Başkan Kadir Topbaş, Cumhuriyetin 89. yıldönümü kutlamalarına ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “İstanbul’dan dünyaya ulusça haykırıyoruz ki; Çanakkale’de destanlar yazmış bir milletin evlatları olarak dünyanın geleceğinde etkin bir rol oynayacak bir Türkiye’yi yeniden yeşertiyoruz. Ulusumuzun kurtuluşunda önemli rol oynayan aziz Atatürk başta olmak üzere bütün şehitlerimizi, gazilerimizi, rahmetle, minnetle, şükranla anıyoruz. Bayrağımızı milletçe gönderde dalgalandırmaya devam edeceğiz ve Cumhuriyetimiz ilelebet devam edecek” diye konuştu.

 

“İki kıtanın buluştuğu medeniyetlerin beşiği olan İstanbul’dan, ‘Dünya tek devlet olsaydı başkenti İstanbul olurdu’ denilen İstanbul’dan Cumhuriyetimizi dünyaya birlikte haykırıyoruz” diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhuriyetimizin 89. yılı kutlu olsun. Nice yıllara ve güzelliklere birlikte ulaşalım. Ulusal televizyonlarımızın dışında dünya televizyonları da bu muhteşem ışık ve ses gösterimizi naklen yayınlayarak Cumhuriyetimizin 89. yılını dünyaya duyuracak. Gelecek yıl Cumhuriyetimizin 90’ıncı yılı. Bu bambaşka bir duygu. Yine beraberce görkemli bir şekilde kutlayacağız.”

 

16 noktadan 48 bin havai fişek...

Daha sonra Başkan Kadir Topbaş ve Orgeneral Yalçın Ataman butona basarak muhteşem gösteriyi başlattı. 16 ayrı noktadan 48 binden fazla havai fişeğin atıldığı gösteri, 15 dakika sürdü. Ses ve lazer gösterileri ile adeta görsel bir şölene dönüşen havai fişek gösterisi, İstanbul Boğazı’nı tüm görkemiyle aydınlattı. Fişek, kuyruklu yıldız, renk şelalesi, çoklu atış ve şamandıra şeklinde yapılan havai fişek gösterisi, İstanbul Boğazı’nın her iki yakasını dolduran İstanbulluların Cumhuriyet coşkusunu katladı. Boğaziçi Köprüsü üzerinde, 60 ateşleme sistemi ile oluşturulan bin metre uzunluğundaki ateş şelalesi, hayranlıkla izlendi.

 

300 kişilik ekip görev yaptı…

Havai fişeklerin İstanbul Boğazı’nın üzerinde yaklaşık 250 metre yükseldiği gösterilerde, her biri 8 bin watt enerji veren 150 skytracer kullanıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dünya çapında bir şölene dönüştürdüğü Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, 30’u yurt dışından toplam 300 kişilik bir ekip görev yaptı.

 

Gösteriler, Anadolu Yakası’nda Kuzguncuk Sahili, Üsküdar Paşalimanı Sahili, Üsküdar Beşiktaş - Kabataş Motor İskelesi yanındaki park, Şemsi Paşa Sahili Radar Mevki, Çamlıca İBB Sosyal Tesisleri Bahçesi ile Avrupa Yakası’nda Ortaköy Sahili, Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Meydanı, Dolmabahçe Çay Bahçesi, Beyoğlu Kabataş Sahili, Beyoğlu Fındıklı Parkı ve Eminönü Üsküdar - Kadıköy İskeleleri arasından izlendi.

 

Cumhuriyet coşkusu fotoğraf karelerinde...

Cumhuriyet coşkusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) tarafından organize edilen fotoğraf yarışması ile bir kez daha fotoğraf karelerine yansıdı. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından da desteklenen “Cumhuriyet Coşkusu” konulu fotoğraf yarışmasında, en güzel kutlama fotoğraflarını çeken fotoğraf severler ödüllendirilecekler. Yarışma sonuçları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesi (www.ibb.gov.tr) ile Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun web sitesinden (www.tfsf.org.tr) duyurulacak.