Tarihi İpekyolu canlanıyor! 16.8.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,“İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013” basın toplantısına katıldı. Türkiye’de ilk kez bir expo gerçekleştirildiğini belirten Başkan Topbaş, doğunun en doğusu ile batısını biraraya getirdikleri tarihi İpekyolu’nu tekrar canlandırdıklarını söyledi.

İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013’ün basın toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Gyeongju Belediye Başkanı Yang Sik Choi’nin katılımıyla Çırağan Sarayı’nda yapıldı. Toplantıya, Güney Kore Başkonsolosu Tae-Dong Jeon, İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, Başkan Topbaş’ın Dış İlişkiler Danışmanı Mehmet Duman, İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kapaklıkaya, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen ve İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Ferrah Şarman da katıldı.

Başkan Kadir Topbaş toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de ilk kez bir expo gerçekleştirildiğini belirterek, İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013’ün, doğunun en doğusu ile batısına ticareti ve umutları taşıyan geçmiş yaşamı günümüze taşıdığını söyledi.

Yol-buluşma-birliktelik…

Başkan Kadir Topbaş, “yol-buluşma-birliktelik” temasını taşıyan exponun, iki ülke ve iki şehir arasındaki kardeşlik ile aynı zamanda dünya barışını geliştireceğine inandığını ifade ederek,“Geçmişte Gyeongju’dan başlayarak, İstanbul üzerinden batıya uzanan İpekyolu’nun devamı sayabileceğimiz bu kültür exposunu hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Gyeongju da, İstanbul gibi kültürel değerleriyle ön plana çıkan önemli bir şehir.” dedi.

İpekyolu Konvoyu yola çıktı…

Expo için iki ülke açısından da son derece anlamlı olan “yeniçeri ve şilla” askerlerini maskot olarak seçtiklerini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçmişte İpekyolu üzerinde yaşanan kültürel alışverişi ve heyecanı yeniden yaşatmak için 21 Mart’ta 6 araçlık İpekyolu Konvoyu yola çıktı. 23 Ağustos’ta Gürbulak Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye girecek konvoyun da katılımıyla 31 Ağustos’ta Sultanahmet Meydanı’nda görkemli bir şölenle exponun açılışını yapacağız.” 

İstanbul, kültürlerin buluşma noktası olacak…

“İstanbul, 35 ülkeden binlerce kişinin katılımıyla 23 gün kültür exposu heyecanını yaşayacak” diyen Başkan Kadir Topbaş, “35 farklı mekanda, 28 farklı etkinlikle doğu ile batının kültürleri buradan dünyaya yansıyacak. Bu etkinliklerle, asırlardan beri gerçek anlamda bir barış kenti olan İstanbul’da, bütün dünya kültürlerinin buluşmasını arzu ediyoruz. Binlerce Güney Koreli ziyaretçimizin katılımıyla 60 yıllık dostluğumuzun giderek artmasını temenni ediyoruz. Dostluğumuzu pekiştirmek için yerel yönetim olarak her türlü adımı atmaya hazırız.” diye konuştu.

Dünyanın nabzı İstanbul’da atacak…

Başkan Topbaş, İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 ile insanlığın ortak değerlerininin biraraya geldiği bir kültür şöleni yaşatmak istediklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Diliyoruz ki, bu expo münasebetiyle 23 gün dünyanın nabzı İstanbul’da atsın. Dünyaya barış, kardeşlik ve hoşgörü mesajları buradan verilsin. Çok uzaklarda da olsak insan olarak birbirimize çok yakın olduğumuzu hatırlatsın.”

Gyeongju Belediye Başkanı Yang Sik Choi de, expo ile doğu ve batı kültürlerinin kaynaşmasını ve Gyeongju şehrini tanıtmayı amaçladıklarını belirterek, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, çok güzel bir şehir olan İstanbul’un gelişmesine ve ekonomisine çok önemli katkılar sunduğunu biliyorum. İstanbulluların Başkan Topbaş’ı ne kadar sevdiğine de bir önceki ziyaretimde bizzat şahit oldum."diye konuştu.