Avrupa’nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezi 13.8.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “daha güzel, daha yeşil, daha renkli bir kent” bilinciyle dev çevre yatırımlarına devam ediyor. Maltepe Sahili’ndeki dolgu alanını, Avrupa’nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezine dönüştürecek olan projenin tanıtımı Başkan Kadir Topbaş tarafından yapıldı. Başkan Topbaş, dolgu çalışması biten projenin Ocak ayında tamamlanacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avrupa’nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezi olan Maltepe Anroşman ve Sahil Düzenleme İnşaatı Projesi’ni basın mensuplarına tanıttı. Gazetecilerle birlikte alanı gezen Başkan Topbaş, İstanbul’un plansız gelişmesi nedeniyle yeterince yeşil ve sosyal donatı alanlarına sahip olmadığını ve bu eksiği kapatmak için çevreye çok önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi.

171 futbol sahası büyüklüğünde dev alan…

Başkan Topbaş, Maltepe Sahili’nde oluşturulan dolgu alanının uzunluğunun 3,5 kilometre, denize doğru eninin ise 400 metre olduğunu belirterek, “Toplam 1 milyon 200 bin metrekarelik alanın 101 hektarı dolgu alanı, 19 hektarı ise mevcut yeşil alandan oluşuyor. Bu alan özellikle Anadolu Yakası’nda yaşayan insanlarımızın günlük kullanımında önemli bir aktivite alanı haline gelecek. Tam 171 futbol sahası büyüklüğündeki bu alana 20 bin ağaç ve bitki dikilecek.” diye konuştu.

Ocak 2014’te açılacak…

Dolgudan oluşan birinci kısım inşaatın 76 milyon 700 bin TL’ye mal olduğunu, projenin toplam maliyetinin ise 201 milyon 780 bin TL olarak hesaplandığını anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda dolgu çalışmaları bitti. Drenaj ve altyapı çalışmaları var. Altyapı çalışmaları ile birlikte üst yapı çalışmaları başladı. Ardından bitkilendirme ve diğer üniteler gelecek. Ocak 2014’e bitireceğimiz projeyle Anadolu Yakası 130 bin metrekarelik yeni miting ve etkinlik alanı kazanmış olacak. 120 hektarlık bir alanı dolgu yapmak suretiyle burada başta Maltepe halkı olmak üzere günlük aktivitelere cevap verecek hale getireceğiz.”

Başkan Kadir Topbaş, çocuklardan büyüklere kadar her insanın aktivite alanı olarak kullanabileceği ünitelerin yer alacağı bu alanda, bisiklet yollarından kaykay alanlarına, tenis kortlarından futbol ve basket sahalarına kadar birçok spor sahasının yer alacağı etkinlik alanında ayrıca kano ve yelken yarışlarının da yapılabileceğini söyledi.

1 milyon kişilik miting ve aktivite alanı…

Projenin bölgeye önemli bir hareket getireceğini belirten Başkan Topbaş sözlerini şöyle tamamladı: “Böylece insanlarımız burada bu güzellikleri yaşayacak. Şehirlerdeki bu tip meydan ve yeşil alanlara batıda demokrasi alanları deniliyor. İnsanlar buraya geldikçe toplumun bireyleri olduklarını, büyük aile olduklarını farkına varacak. Şehirlilik, şehri birlikte kullanmaktan geçmektedir. Aynı zamanda şehirlilik esasında bir sosyolojik evrimdir. İnsanlar şehri ne kadar kullanıyorlarsa, kültürel akışı o kadar fazla sağlamış oluyorlar. Bu büyük bir olay, basit bir çalışma değil. Plansız gelişme nedeniyle yeterli ölçekte insanlarımızın aktivite alanları yok. Bunu karşılamak adına bu çalışmayı yapmak zorundaydık. Bu coğrafyanın sahil bandında binlerce kişinin biraraya geleceği alanı ortaya çıkarıyoruz. İçerisinde miting alanı var ki, bu önemli. Özellikle Anadolu Yakası’nda siyasi partiler başta olmak üzere bazı aktiviteler ile konser ve organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek. 1 milyon insanın burada güzel aktivitelere katılacağı bir mekana sahip oluyoruz.”

Helikopter pisti ile bilim parkı da olacak…

Avrupa’nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezi olacak projede; 2 bin 865 araç otoparkı, 76 otobüs otoparkı, 255 bin metrekare yaya yolu, 24 bin metrekare lale bahçesinin yanı sıra, spor ve çocuk oyun alanları, 10 adet çeşme, kültür ve aktivite alanında sergi mekanları, seyir platformları, 4 bin 600 kişi kapasiteli amfi tiyatro, piknik alanları ile dış mekan spor aletleri yer alacak. Atletizm pistinden tenis kortlarına, bisiklet parkurlarından kaykay pistlerine kadar pek çok spor alanının olacağı projede, 3 adet helikopter pisti ile bilim parkı da bulunuyor. Özellikle çocukların ve gençlerin ilgisini çekecek bilim parkı, yanılsama adası, su adası, uzay-enerji adası, ses adası ve denge adasında oluşacak.