Başkan Topbaş’tan kadro müjdesi! 9.8.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbullulara huzurlu bir bayram yaşatmak için görevlerinin başında olan İtfaiye ve Zabıta personeliyle bayramlaştı. Başkan Topbaş, İETT, itfaiye ve zabıtada aktif görev yapan personelin kadroya geçmeleri için çalışma başlattıklarını müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avrupa Yakası Zabıta Müdürlüğü’nü ziyaret ederek görevi başındaki Zabıta personelinin bayramını tebrik etti. Yeni oluşturulan Turizm Zabıtası ekibi ile araçlarını da tanıtan Başkan Topbaş, “Arapça ve İngilizce bilen 30 arkadaşımızla başlangıç yapıyoruz. Kıyafetleri tasarlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta biriminde hizmet verecekler. Özellikle turizm anlamında problem olan yerlerde müdahil olacaklar. Yabancı dil bilen personeller, Sultanahmet gibi turistlerin yoğun olduğu bölgelerde hizmet verecek.” dedi.

İstanbul İtfaiyesi dünyayla yarışıyor…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nı ziyaret etti. Görevi başındaki İtfaiye personeliyle bayramlaşan Başkan Topbaş, belediyelerin en önemli birimlerinden birinin itfaiye olduğunu söyledi. İstanbul İtfaiyesi’nin çok zor bir görevi başarıyla üstlendiğini belirten Başkan Topbaş, “Fedakarlık gerektiren bir birimde hizmet vermelerinden dolayı itfaiyecilere teşekkür ediyorum. Can ve mal kurtarmanın öneminin bilinciyle bu görevi yaptığınızı biliyorum. 9,5 yıllık dönemimde İstanbul İtfaiyesi teçhizat ve eğitim açısından çok önemli bir ilerleme kaydetti. Göreve geldiğimizde 1.800 personelle hizmet veren itfaiyemizin personel sayısını 4 bin 300’e çıkardık. Arzumuz, dünyanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni her alanda örnek alması. Bunu da pek çok noktada başardık.” diye konuştu.

İstanbul İtfaiyesi’nin yangın, kurtarma, trafik kazaları ve boğulma vakaları gibi alanlarda her gün ortalama 200-300 olaya başarıyla müdahale ettiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul İtfaiyesi, 632 araç, 87 profesyonel ve 10 gönüllü istasyonla İstanbul’un her noktasında. İstanbul İtfaiyesi, gelen ihbarlara 3-5 dakika içinde müdahale edecek hıza erişti.” dedi.

52 köyde 1.300 gönüllü itfaiyeci…

Başkan Topbaş, köylerden başlamak üzere gönüllü itfaiyecilik çalışmaları başlattıklarını ve eğitim alan vatandaşları destek birimi olarak kullanmaya başladıklarını söyledi. Okullardaki eğitim çalışmalarının da devam ettiğini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda 52 köyde 1.300 gönüllü itfaiyeciyle varız. Pek çok itfaiyede olmayan donanıma sahip İstanbul İtfaiyesi’ne alacağımız 74 yeni araçla birimi çok daha güçlü hale getireceğiz. Bataklıklarda hareket edebilen botlardan, gaz ve yangından etkilenmeyen giysilere kadar yeni araçlar temin ederek, teknolojinin verdiği fırsatları en iyi şekilde kullanmayı amaçlıyoruz.”

İETT, Zabıta ve İtfaiye personeline kadro geliyor…

İstanbul İtfaiyesi’nin, Anadolu’daki itfaiyelere eğitim verdiğini, bilgi ve deneyimlerini paylaştığını anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Şehirde hayat sürekli devam ettiği için hükümetimizden itfaiye kadrosu beklemek yerine hizmet alımıyla ekibimizi genişletmek zorunda kaldık. ‘Yangın var’ diyenlere, ‘kadro gelecek’ diyemezdik. İstanbul’un büyüklüğünü, köyleri ve yeni yapılan yüksek katlı binaları dikkate aldığımızda bizim kadromuzu daha da genişletmemiz gerekiyor. Çok daha teknik çalışabilen, teçhizatlı itfaiyecilere ihtiyacımız var. Sayın Başbakanımıza kadro taleplerimizi ilettik. İETT, itfaiye ve zabıtada aktif görev yapan arkadaşlarımıza yönelik yeni bir çalışma başlattıklarını biliyorum. İnşallah bu sorunu çözeceğiz. Hatta taşeron olarak çalışan 18 bin personele yönelik de ayrı bir çalışma var. Beraber çalıştığımız arkadaşların gelecek kaygısının olmasını istemiyoruz.”