İstanbul’a 1.705 yeni otobüs daha! 9.8.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bayramda da görevi başında olan İETT çalışanlarıyla bayramlaştı. İstanbullulara daha kaliteli bir hizmet verebilmek için otobüsleri yenilediklerini belirten Başkan Topbaş, yılsonuna kadar 1.705 modern otobüs alacaklarını müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bayramda da İstanbullulara hizmet veren İETT çalışanlarıyla bayramlaştı. Edirnekapı İETT Garajı’nı ziyaret eden Başkan Kadir Topbaş, İETT çalışanlarının bayramını tebrik etti. Ziyarette, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ile İETT bürokratları da hazır bulundu.

“İstanbul’a yeni otobüsler geliyor…”

Başkan Kadir Topbaş, İETT’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en iyi hizmet veren birimlerinden biri olduğunu belirterek, “İstanbul’a çok daha kaliteli hizmet vermek için teknolojiyi yakından takip ediyoruz ve otobüsleri yeniliyoruz. İETT’nin uyumlu çalışma stratejisiyle İstanbul’a kaliteli bir hizmet sunuyoruz.” dedi.

İstanbul’a yılsonuna kadar 1.705 yeni otobüs alımı için çalışma başlattıklarını ve bunlardan 758 tanesinin devreye gireceğini müjdeleyen Başkan Topbaş, “Bir otobüs firmasına; ‘Sizden 300-500 tane otobüs alacağız. Türkiye’de fabrika kur’ denilse kurarlar. İBB’nin halk otobüsleri ve Otobüs A.Ş. dahil 3 bin yeni otobüs alması, dünyadaki ekonomik krize rağmen otobüs üreticilerine de hayat verdi. Sırrımız para, zaman ve insan yönetimini iyi yapmamızdır.” diye konuştu.

 “Bayram yapmıyoruz, bayram yaptırıyoruz…”

Başkan Topbaş, İETT Genel Müdürlüğü’nün Özel Halk Otobüslerinin daha kaliteli ve ucuz bir şekilde araçlarını yenileyebilmeleri için bir strateji geliştirdiğini ve bu sayede İstanbul’daki otobüslerin tamamının engellilerin kullanımına uygun, klimalı, modern araçlarla yenileneceğini ifade ederek şöyle konuştu: “Yeni otobüslerde, içerideki ve dışardaki görüntüler devamlı olarak kayıt altına alıyor. 5 gün süreyle hafızasında tutuluyor. Ortaya çıkan herhangi bir olayda gerekli birimler devreye girerek, görüntüler incelenebiliyor. Daha güvenli bir yolculuk için bu sistemi kurduk. Metrobüslerde yoğunluktan dolayı klimalarda yaşanan sıkıntılar çözüldü. Kapıların açılıp kapanmasından dolayı sıkıntı yaşanan otobüslerde de klimalar aynı standartlara taşınacak. İstanbul’da keyifli bir toplu taşıma sunmak için ne gerekiyorsa yapıyoruz. İnsana ve vatana hizmet etmenin güzelliği hiçbir şeyle ölçülemez. Yerel yöneticiler olarak biz bayram yapmıyoruz, bayram yaptırıyoruz.”