Başkan Topbaş’tan İstanbullulara bayram hediyesi… 7.8.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane Belediye Sarayı’nda basın mensuplarıyla biraraya geldi. Çırpıcı Çayırı’nda Emlak Gayrimenkul’den yeşil alan yapmak üzere satın alınan arazinin tapusunu gösteren Başkan Topbaş, “İstanbullulara bayram hediyesi olarak burayı satın aldık” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane Belediye Sarayı’nda yeni kurulacak olan kent parkı ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çırpıcı Çayırı olarak bilinen Zeytinburnu’ndaki 500 bin metrekarelik alana İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbullular adına göz koyduklarını ve bu amaçla aynı arazi üzerindeki Emlak Gayrimenkul’ün satışa çıkardığı kısmı belediye olarak kendilerinin aldığını hatırlatan Başkan Topbaş, “Bu arazi 2 Ağustos’tan itibaren belediyemizin mülkiyetine girmiştir. İşte tapusu burada. İstanbullulara bayram hediyesi olarak burayı satın aldık.” diyerek tapuyu gösterdi.

Çırpıcı Çayırı yeşil alan olacak…

Başkan Topbaş, Çırpıcı Çayırı’nı yeşil alan yapmak için çalışmalar yürüttüklerini ve çoğunluğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İSKİ’ye ait arazideki özel mülkiyetlerin de belediyeye kazandırılması ve imara açılmaması konusunda kararlı olduklarını belirterek, “Emlak Gayrimenkul’ün 103 bin metrekarelik alanın satışı ile ilgili gündem olunca, düşündüğümüz projeyi hayata geçirmek adına acele etmek zorunda olduğumuzu gördük. Başbakanımıza projemizi aktardık. Sağ olsun, projemize destek verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ise fedakarlık yaparak alanın satışından vazgeçti. Karından vazgeçip, bizim bu talebimize uygun görüş verdiler. Bundan dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İstanbullulara hayırlı olsun…

Kamu kurum ve kuruluşları arasında bu kadar hızlı bir satışın yürütülmesinin de takdir edilmesi gerektiğinin altını çizen Topbaş, şunları söyledi: “Ne kadar hızlı çalıştığımızı, kararlı olduğumuzu ve sonuca gitmek için adımlar attığımızın delili olarak göstermek istedim. Bu işin neticelenmeyeceğini düşünenler olmuştu. Tapular burada, İstanbullulara, milletimize hayırlı olsun. Bunun arkası gelecek. Sözler lafta kalır diye düşünülüyordu. Takasla vakit kaybetmeden peşin para vererek, bu alanı 196 milyon TL + KDV ile belediyemizin mülkiyetine geçirdik. Parayı kasamızdan nakit veriyoruz. Daha önceki dönemlerde maaş ödeyemeyen belediyeden bu noktaya gelmiş olduğumuzu gururla da söyleyeyim.”

“Bu alan İstanbulluların oldu. Kalan yerler için özel mülkiyetlerle ilgili olarak görüşmeler devam ediyor” diyen Başkan Topbaş, “Veli Efendi’yi de değerlendirdiklerinde 1 milyon metrekarelik kent içi büyük bir park elde edeceğiz. İstanbul’da buna benzer adımlarımız olacak. İlerleyen zamanlarda açıklayacağız.” dedi.

Kuşdili Çayırı’nın altı otopark, üstü yeşil alan…

Başkan Kadir Topbaş, Kadıköy’de Kuşdili Çayırı olarak bilinen yerin de yeşil alan olması için İBB Meclisi’ne teklifte bulunduğunu ve meclisin bunu geçen ay kabul ettiğini hatırlatarak sözlerini şöyle tamamladı: “Mülkiyeti İBB’ye ait bu yerin yeşil alan olması için de çalışmalara başlayacağız. Meclisimizin onayıyla bir buçuk metre derininden başlayarak, altına otopark yapacağız. Üstü tamamen yeşil olacak. Betonları kaldırarak yemyeşil bir park düzenlemesi yapacağız. Böylece Kuşdili Çayırı da o bölgenin önemli bir mesire alanı haline gelecek. Meclisimiz, E-5 Karayolu’na cepheli olan Kuşdili Çayırı’nın kuzeyindeki mülkiyeti İBB’ye ait 17 bin metrekarelik alanının 1,5 emsalli yapılaşmasını da yine benim teklifimle kaldırdı. Orada bulunan bir yapı malzemeleri satış merkezinin tahliyesi ile kontratı 2015’te tamamlanıyor. Boşaltılınca burası da yeşil alana olarak düzenlenecek.”