Şile’ye dev yatırımlar… 6.8.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile Balibey Camii ile Mezarlık Hizmet Binası’nın temel atma törenine katıldı. Daha sonra ilçe halkıyla iftar yapan Başkan Topbaş, yaptıkları yatırımlarla Şile’nin köylerine kadar doğalgaz ve biyolojik arıtma götürdüklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile’de Balibey Camii ile Mezarlık Hizmet Binası’nın temelini attı. Törene, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ile İstanbul Milletvekili Bilal Macit, 23. dönem milletvekili Hamza Yerlikaya, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar katıldı. 

İstanbul’un geleceği için çalışıyoruz…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği sokak iftarında binlerce Şileliyle buluştu. İlçe halkına hitap eden Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Başbakan Erdoğan’ın başlattığı hizmet anlayışıyla şehrin her köşesine hizmet götürmek için büyük çaba sarf ettiğini belirterek, “Şile’ye hatırlayamayacak kadar çok geldim, köylerine kadar gezdim. Muhtarlarınızla defalarca görüştüm. Omuzlarımıza İstanbul’un geleceğini koydunuz. Biz de gece gündüz demeden mutluluğunuz için çalışıyoruz.” dedi.

Şile’ye 558 milyon TL yatırım…

Şile’nin köylerine ve Ağva’ya kadar altyapı, içmesuyu ve doğalgaz götürdüklerini, atıksu için Şile’nin 16 ayrı köyüne biyolojik arıtma tesisi kurduklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “Şimdi 13 tane daha arıtma tesisi yapıyoruz. Artık Şile’nin ormanları ve dereleri kirlenmiyor. Şile yolu ne haldeydi, şimdi nasıl? Köylere kadar sıcak asfalt, futbol sahaları ve çocuk oyun parkları yaptık. Sağlık hizmetleri getiriyoruz. Şile yaptığımız 558 milyon TL’lik yatırımla çok daha güzel ve gelişmiş bir ilçe oldu. Çekmeköy’e yaptığımız metro, Alemdağ’a kadar uzandığında, burası İstanbul’a çok daha yakın olacak.” diye konuştu.

Şile sahilleri biyolojik arıtmayla tanıştı…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, Şile’ye bir kültür merkezi ve nikah salonu kazandıracaklarını söyledi. Temeli atılan cami ve hizmet binasıyla da İBB Mezarlıklar Müdürlüğü’nün daha iyi bir hizmet sunacağını anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir sahil ve sayfiye ilçesi olan Şile’nin en büyük sorunu deniz kirliliğiydi. Atıksuları kolektörlerle yeraltından toplayarak, biyolojik arıtmalara aktardık. Temizlenen suları da derin deşarjla denizin 300 metre ilerisine akıtıyoruz. Şimdi Şile sahilleri tertemiz, bu bile başlı başına büyük bir hizmet. Buraya 10 yılda yaptığımız yatırımları Şile Belediyesi kendi bütçesiyle ancak 200 yılda yapabilirdi.”