Esenler’de büyük buluşma! 3.8.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen “100 bin dua, 10 bin hatim-Kadir Gecesi” programına katıldı. Kendisinin de Kadir Gecesi’nde dünyaya geldiğini belirten Başkan Topbaş, İstanbul’a hizmet etmenin bir şeref olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Beldeye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen “100 bin dua, 10 bin hatim-Kadir Gecesi” programında İstanbullular ile buluştu. Programa, AK Parti Milletvekilleri Harun Karaca ve Osman Aşkın Bak ile Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

İstanbullular dualarda buluştu…

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gecede, meydanı dolduran binlerce İstanbullu, Mısır, Arakan, Filistin, Suriye, Irak, Çeçenistan, Doğu Türkistan başta olmak üzere değişik coğrafyalarda zulüm ve işkence gören tüm Müslümanların kurtuluşu, dünyanın barış ve huzura ermesi için dua etti. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ve Doç. Dr. Mustafa Karataş, duygusal anların yaşandığı gecede 11 bin hatmin duasını yaptı.

İstanbul’a hizmet etmek büyük bir şeref…

Başkan Kadir Topbaş, tüm Müslümanların bu gece dualarda buluştuğunu belirterek, “Bu gece dualarımızla dünyayı ihata ediyor, dünyayı kuşatıyoruz. Tanımadığımız diğer insanlara kadar her yerde dualarla buluşuyoruz. Rahmet, merhamet, ebedi azaptan kurtuluşun simgesi olan Ramazan’ın son günlerine geldik. İnşallah, Kadir Gecesi’ni ihya edenlerden oluruz. Şahsen kendimi çok şanslı olarak görüyorum. Kadir Gecesi’nde dünyaya gelmişim. Rabbimin bir lütfu olarak da sizlere hizmet etmeye çalışıyorum. Bu benim için büyük bir şeref.” diye konuştu.

Gücümüze güç katan bir milletiz…

“Türkiye’de 76 milyonluk büyük bir aileyiz” diyen Başkan Topbaş, “Beraberce, omuz omuza vererek Çanakkale’yi geçilmez kılanların ve tarihe altın sayfalar yazdırmış ecdadın torunlarıyız. Birlik olduğumuz zaman gücümüze güç katan milletlerin başında gelmekteyiz. Yurtdışında gittiğimiz yerlerde görüyorum ki, ecdadımız Osmanlı’nın her yerde izi var. Biz böyle bir milletiz.” dedi.

İstanbullularla aynı sofralarda buluştuk…

Başkan Topbaş, Ramazan-ı Şerif’in bereketiyle, sofralarda biraraya geldiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sofraların başında, o emredilen zamana gelinceye kadar sabırla bekledik. Ve gördük ki, bir insanın gücü bir lokma ekmek, bir yudum su kadar. İşte Ramazan ayı bir başka insanın duygularını anlamayı da hissettirdi. Çünkü Ramazan, insan olma duygularını hatırlattı, yaşattı. Ötekiyle bölüşmeyi, paylaşmayı öğretti. Diliyoruz ki, bu insani değerlerin tüm dünyaya yansımasını ve hoşgörü barış içerisinde hayatların sürmesini diliyoruz. İşte Türkiye bunu başarmıştır.”

Umre’ye gidecek vatandaşlar kura ile belirlendi…

Konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, Tevfik Göksu ve beraberindekilerin çektiği kurayla Umre’ye gidecek 26 kişiyi belirledi. Başkan Topbaş’ın ricasıyla kurada çıkan isimlerin eşleriyle birlikte Umre’ye gönderilmesi kararlaştırıldı. Göksu, Umre programının masraflarını hayırsever işadamlarının karşıladığını söyledi. Başkan Topbaş, daha sonra Ramazan etkinlik alanında kurulan yöresel derneklerin stantlarını gezdi.