Bayramda da görevinin başında 26.10.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbullulara huzurlu bir bayram yaşatmak için görevlerinin başında olan İtfaiye, Zabıta ve İETT personeliyle bayramlaştı. Başkan Topbaş, “Belediye olarak bizim görevimiz bayram yapmak değil, İstanbullulara bayram yaptırmak. Gece gündüz demeden İstanbulluların emrindeyiz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, ilk olarak Saraçhane’deki Başkanlık Sarayı’nda mesai arkadaşlarıyla bayramlaştı. Bayramlaşma törenine İBB Meclisi 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk, Genel Sekreter Yardımcıları Ali Altıntaş, Hüseyin Eren, İbrahim Kapaklıkaya, Köksal Tandıroğlu, Mevlüt Vural, Daire Başkanları, Belediye Şirketlerinin Genel Müdürleri ve diğer Büyükşehir Belediyesi çalışanları katıldı.

 

Bayramların toplumları birbirine bağlayan ortak değerler olduğuna işaret eden Başkan Topbaş, “Tarihe not düşüyoruz, önemli izler bırakıyoruz. İstanbul’a kazandırdıklarımızı yazmaya kitaplar yetmez. İstanbul'daki değişim ve dönüşüm bütün dünya tarafından takdirle izleniyor. Türkiye’de de diğer belediyeler hizmetlerimizi örnek alıyor. Bu başarının kahramanları olarak sizleri tebrik ediyorum. Sizlerle yol arkadaşı olmaktan dolayı memnuniyetimi özellikle ifade etmek istiyorum” dedi.

 

Kurban Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı’nı beraber kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Topbaş sözlerine şöyle devam etti: “Bu bayramın İstanbullular, tüm ülkemiz, İslam alemi ve insanlık için hayırlı olmasını diliyorum. Bana soruyorlar, ‘Başkan bayramda nereye gidiyorsun?’ Biz bir yere gidemeyiz, biz bayram yaptırıyoruz. İstanbullular mutlu, güzel bir bayram yapsın diye her birimiz görevimiz başında daha fazla çalışarak hizmet vermeye çalışıyoruz. Hem Cumhuriyet Bayramınız hem Kurban Bayramınız kutlu ve mübarek olsun.”

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi olarak sosyal denge anlaşması ile memurlar ve işçilerle sendikal anlaşmalar yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, güçlerinin yettiği kadar çalışanlarını mutlu etmek istediklerini söyledi. Başkan Kadir Topbaş daha sonra personeliyle bayramlaştı ve çocuklara bayram harçlığı dağıttı.

                                                                              

Başkanı Kadir Topbaş, Kurban Bayramı’nın ikinci gününde, İstanbulluların huzurlu bir bayram yaşamaları için 24 saat görevlerinin başında olan İtfaiye, Zabıta ve İETT personeliyle bayramlaştı. Başkan Kadir Topbaş, ilk olarak İstanbul İtfaiyesi Bakırköy Grup Amirliği’nde itfaiye personeli ile bayramlaştı.

 

Milli ve dini bayramların halkı birbirine bağlayan zamanlar olduğuna değinen Başkan Topbaş, “Kurban Bayramı’nı kutlarken Milli Mücadele sonucunda elde ettiğimiz bağımsızlığımızı haykırdığımız 89. yılın tüm ulusumuza kutlu olmasını diliyorum. Saray’daki sel baskınlarında itfaiyemiz 19 vatandaşımızı kurtardı. Şunu gururla ifade edeceğim ki; itfaiye olarak, araç, ekipman ve deneyim açısından hayli iyi bir noktaya geldik. En büyük gururumuz, teknolojik gelişmelerle beraber dünyadaki en iyi itfaiye teşkilatı olarak bilinen New York İtfaiyesi’ni yakalamış durumdayız” dedi.

 

Modern kesim yerleri kurmalarına rağmen bazı vatandaşların bireysel kurban kestiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Maalesef iyi tedbir almamıza rağmen birtakım aksaklıklar ortaya çıktı. Geçmiş yıllarla mukayese ettiğimiz zaman İstanbul, hem kesim hem satış noktaları bakımından çok daha iyi durumda. Çevre hepimizin yaşam alanı ve sağlıklı bir yaşam için bu konuda hassasiyet gerekli. Buna riayet etmeyenlere de Büyükşehir Belediyesi olarak para  cezası kestik.”

 

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Edirnekapı’daki Zabıta Daire Başkanlığı ve İETT Müdürlüğü’ne giderek, görev başındaki personelle bayramlaştı. İstanbul’un huzurlu bir bayram geçirdiğini belirten Başkan Topbaş, özverili çalışmalarından dolayı personeline teşekkür etti.