Asırların projesi Marmaray’da test sürüşleri başladı! 4.8.2013

Asya ve Avrupa kıtalarını İstanbul Boğazı’nın altından birbirine bağlayacak olan Marmaray Projesi’nde, adım adım mutlu sona yaklaşılıyor. 150 yıllık bir rüya olan Marmaray’da ilk test sürüşünü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş birlikte yaptı. Başbakan Erdoğan, “Marmaray’a asrın projesi demek yanlış olur, aslında asırların projesi. Böyle bir projeyi ilk defa gerçekleştiriyoruz.” dedi.

İstanbul’un iki yakasını denizin altından birbirine bağlayan Marmaray’da ilk test sürüşünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptı. Ayrılıkçeşme - Yenikapı İstasyonları arasındaki 10 kilometrelik mesafede test sürüşü yapan Başbakan Erdoğan, “Proje kapsamında yer altındaki çalışmaların yanı sıra yer üstünde de trafiğe yönelik düzenlemeler yapıldı. Buna asrın projesi demek yanlış olur, aslında asırların projesi. Böyle bir projeyi ilk defa gerçekleştiriyoruz. 29 Ekim 2013’te artık o vaat ettiğimiz süre bitiyor ve yolcu taşımaya başlanıyor.” dedi.

150 yıllık proje gerçek oldu…

Başbakan Erdoğan, projenin 150 yıllık bir rüya olduğunu belirterek, “Bu proje, sadece İstanbul’un ve Türkiye’nin projesi değil. Aynı zamanda Pekin-Londra Hattı’nı birbirine bağlayacak ve bu arada yine yürümekte olan Kars-Tiflis-Bakü Hattı ile de bütünleşecek dev bir proje. Bütün bu çalışmalarda çevreye, ekolojik dengeye, A’dan Z’ye dikkat etmek suretiyle bu yatırım gerçekleşti. Bu adım, buna göre atılmıştır ve bundan dolayı bu konudaki hassasiyetimiz 4 yıl bu projeyi ertelememize neden olmuştur. Bu hassasiyet bize bu noktada tabii çok şeylere maloldu, bunu da burada özellikle ifade etmem lazım.” diye konuştu.

Marmaray, saatte 75 bin yolcu taşıyacak…

Marmaray ile tek yönde saatte 75 bin yolcu taşınacağını ve her 2 dakikada bir trenin çalıştırılabileceğini anlatan Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’un kent içi ulaşımında raylı sistemin payı yüzde 8’den yüzde 28’e çıkıyor. Bu da bizim ayrı bir zenginliğimiz olacak. 1,5 asırlık geçmişe sahip demiryolları, Cumhuriyet’in ilk 25 yılında en parlak dönemini yaşadıktan sonra yarım asrı geçen bir sürede ihmal edildi. Biz ise bu demiryolu seferberliğini başlattık. İstanbul’umuzda şu ana kadar yaklaşık 120 kilometrelik bir demiryolu ağı kuruldu. 2023 yılına vardığımızda bunu yaklaşık 720 kilometreye ulaştırmanın çalışmaları yapılıyor. Yeri gelecek yerin altında nasıl şimdi dev binaların altında 3 kat, 4 kat, 5 kat, yerin altına giriliyorsa, aynı şey ulaşımda da olacak.”

İstanbul’da ulaşım için tedbirler alınıyor...

Başbakan Erdoğan, yapılan büyük yatırımlara rağmen dünya metropollerinde olduğu gibi İstanbul’daki ulaşımda da sıkıntı olduğunu belirterek, “Başka tedbirler alacağız. Yerin altında bu adımları atarken, aynen şurada gördüğünüz, nasıl bir viyadük sistemi varsa, buna benzer sistemleri bir kat değil, 2 kat, 3 kat, belki İstanbul’umuzun değişik yerlerinde yapmak zorunda kalacağız. Şu anda nüfus 15 milyona dayanıyor. Bunun için alınması gereken tedbirler var. Hepsi insan için, bu tedbirleri de almaya mecburuz.” dedi.

İstanbul-Ankara Hızlı Treni de 29 Ekim’e yetiştirilecek…

Başbakan Erdoğan, daha önce yurt dışından ithal edilen tren setlerinin, bugün Eskişehir ve Adapazarı’ndaki fabrikalarda üretildiğine de dikkat çekerek konuşmasını şöyle tamamladı: “29 Ekim’e aynı zamanda Eskişehir-İstanbul arası yüksek hızlı treni de yetiştirme gayreti içerisindeyiz. Yani buradan bineceksiniz ve 3-3,5 saat arasında Ankara’ya ulaşacaksınız. Bu bir konfor ve bu konfor içerisinde artık bizim vatandaşımız inşallah bunun hazzını duyacak. Marmaray Projesi’nde çalışan mimar, mühendis, işçilere, yüklenici firmalara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah ülkemizin dört bir yanını biz demir ağlarla örüyoruz, dikkat edin, başkaları değil. Tüm bunların yanında ayrıca yine biz lüks karayollarıyla biz örüyoruz, başkaları bunu yapamadı. Geçmişten gelenler bunları yapamadı. Biz ‘duble yol’ dediğimiz zaman dalga geçenler, şimdi bu duble yollarda seyahatin hazzını duyuyorlar. Zamanla yarışan bir iktidar, evet zamanı halkının ayağına getirdi.”

Marmaray, büyük konfor getirecek…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından, Marmaray ile Ayrılıkçeşme-Yenikapı güzargahında test sürüşü gerçekleştirdi. Test sürüşünün ardından gazetecilere açıklama yapan Başbakan Erdoğan, “Mutluluk içerisinde şunu söyleyebilirim ki, hakikaten çok çok ciddi bir konfor. Bu ciddi konfor içerisinde ne gürültü ne patırtı var. Gayet sakin bir şekilde yolculuğunuzu gerçekleştiriyorsunuz.” dedi.

Marmaray Projesi’nde metro, denizin altından 4 dakikada geçecek. Yaklaşık 14 kilometrelik hatla Kazlıçeşme-Kadıköy arası 19 dakikaya inecek. Kazlıçeşme-Ayrılıkçeşme arasındaki hat, 29 Ekim’de açılacak. Marmaray Projesi’nin tamamı ise 2015’te bitecek. Projeyle birlikte Halkalı-Gebze arasındaki yolculuk süresi 105 dakikaya düşecek.