Başkan Topbaş taksicilerle iftarda buluştu 31.7.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın Topkapı Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği iftar programına katıldı. 2 bin 500 kişinin katıldığı iftarda konuşan Başkan Topbaş, taksi kullanımının yaygınlaştırılması ve kalite artırımı konusunda önemli açıklamalar yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın 2 bin 500 kişinin katılımıyla Topkapı Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği iftara katıldı. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, oda başkanları ile çok sayıda taksici ve ailesinin yer aldığı iftarda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratları da hazır bulundu. Başkan Topbaş ilk olarak, salonda yer bulamayan vatandaşlarla birlikte tesislerin önünde bulunan mobil büfede iftar yaptı.  

İstanbul, dünyada farkındalık yarattı…

Başkan Topbaş, taksici esnafını mağdur etmeyeceklerini söyledi. Taksicilerin alkışlarla destek verdiği Başkan Topbaş, “Günümüz dünyasında ülkeler değil, şehirler yarışıyor. Göreve geldiğimiz günden bu yılsonuna kadar yapmış olacağımız 60 milyar TL’lik yatırım ve hizmetlerle İstanbul, kendisini dünyaya gösterdi. İstanbul, dünyanın gıpta ettiği bir şehir. Bizim yaptığımız yatırımlarla da İstanbul, dünyada bir farkındalık yarattı. İstanbul’u adım adım dolaşan‚ her sokağına giren bir mesleğiniz olması itibariyle bunu en iyi gören sizlersiniz.” dedi.

Başkan Topbaş’tan kaliteli hizmet ricası…

Başkan Kadir Topbaş, taksicilerin müşterilerini ağırlarken bir ev sahibi edası sergilemelerinin önemine dikkat çekerek, “Sizlerden özellikle ricam‚ hizmet sektöründe çalışan insanlar olarak şehir hakkındaki algıyı sizler ortaya koymaktasınız. Şehrin kalitesi ve medeniyet ölçüsü sizin hizmet kalitenizle orantılıdır. Ne denli hizmet verirseniz, şehir o kadar kaliteli ve modern görünür. Bu bakıma işiniz sadece bireyleri bir yerden bir yere götürmek değil, aynı zamanda çok önemli bir misafirini ağırlayan ev sahibi edasıyla ağırlamak. Bu bir esnaf geleneğidir.” diye konuştu.

Her metro istasyonuna taksi durağı…

İstanbul’a yatırım yaparken, taksici esnafının daha iyi nasıl hizmet verebileceğini de göz önünde bulundurduklarını belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’un alt yapısını‚ ulaşım sistemlerini‚ kent içi kalitesini düzenlerken yapmamız gereken iş, taksici esnafımızın çok daha kaliteli hizmet verebilmesine ortam sağlamak oldu. Bu amaçla yaptığımız her metro istasyonunun çıkışına yeni taksi durakları oluşturulması talimatını verdim. İstiyoruz ki, İstanbullular özel araçları yerine, toplu taşımayı ve devamında taksiyi kullanarak, hızlı ve güvenli seyahat etsin. Yine arzu ediyorum ki, yurt dışına gittiğimizde gördüğümüz taksicilik anlayışı, İstanbul’da da yerleşsin. Bunun için ekibimiz İstanbul Taksiciler Esnaf Odası ile birlikte çalışıyor. Yurtdışında nasıl İSPARK konuşuluyorsa, yine aynı şekilde ‘Gidin İstanbul’un taksicilerini görün’ de denilsin.”

Çağrı merkezi ve damalı taksi geliyor…

Konuşmasında yakında taksicilerle ilgili hayata geçirmeyi planladıkları projeleri de anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Call Center yani Çağrı Merkezi dediğimiz bir merkezden anons edilerek, boşuna dolaşmayan ama herkesin dengeli para kazanacağı bir sistemi getirmeyi planlıyoruz. Ayrıca damalı taksi uygulaması yapacağız. Segmenti vip taşımacılık olacak bu sistemde, taksi ücretleri biraz daha pahalı olacak. Damalı taksi şoförlerini bir sınavdan geçireceğiz ve bunların kokartları olacak. Bu şekilde İstanbul’daki tüm taksilere bir kalite getirmiş olacağız.” diye konuştu.

Taksicilerden, Başkan Topbaş’a teşekkür… İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur da, korsan taşımacılıkla mücadele yasasının çıkarılması konusunda kendilerine destek verdiği için Başkan Kadir Topbaş teşekkür etti. Uğur, artık sorumluluk sırasının taksicilerde olduğunu, yere düşen itibarı ayağa kaldırma ve beyefendi taksiciliğine tekrar kavuşma zamanı geldiğini söyledi. Taksiciler için durakların önemine de değinen Uğur, “Bu konuda İSTON ile işbirliği yapacağız. Ayrıca Eylül ayında İSMEK bünyesinde taksicilere özel İngilizce kursu başlayacak.” dedi.