Taksim Meydanı’nda büyük buluşma! 30.7.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, farklı dinlere mensup cemaat liderleri, siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve gazeteciler ile İstanbul’un buluşma noktası olan Taksim Meydanı’nda iftar yaptı. Başkan Topbaş, İstanbul’da 15 milyonluk bir aile olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla Taksim Meydanı’nda düzenlenen iftar programı, siyasileri, farklı dini cemaatlerin liderlerini, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini, işadamlarını, akademisyenleri, gazetecileri ve çok sayıda İstanbulluyu biraraya getirdi. İftara, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ile Ali Rıza Demircan, İlber Ortaylı, Adnan Polat, Fehmi Koru, Ahmet Hakan, İbrahim Karagül ve Ara Güler gibi tanınmış isimler de katıldı.

15 milyonluk bir aile; İstanbul…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da 15 milyonluk bir aile olmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Bunun neticesinde de bir bayram var. Bugün Taksim’deyim. Burada her gün iftar var. Açlığın, susuzluğun ne olduğunu anlamak konusunda öğretileri var bize. Bir yudum suyun ne olduğunu anlıyoruz ve sabrediyoruz.” dedi.

İstanbul dünyaya örnek oluyor…

İstanbul’da farklı din, dil ve kültürlerin birarada, kardeşçe ve barış içinde yaşadığına dikkat çeken Başkan Topbaş, barış şehri İstanbul’un bu yönüyle de dünyaya örnek olduğunu söyledi. Gezi Parkı’nın artık barış ve hoşgörüyle, bütün vatandaşların ortak kullanım alanı olması gerektiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Bu olayların tekrarını görmek istemiyoruz. Onun üzerinden tekrar prim yapılmasını, senaryoların olmasını arzu etmiyoruz. Zaten halkımız, esnafımız, bunun karşısında tavırlarını koyuyorlar. Burada onları geride bırakarak, bu birlikteliği, beraber olmayı, mekanları birlikte paylaşmayı başardığımız zaman her şeyi çözmüş oluyoruz.” diye konuştu.