İstanbul’un büyük iftar sofrası 29.7.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, siyaset, sanat ve iş dünyasından pek çok isim ile semavi dinlerin temsilcilerini iftar sofrasında biraraya getirdi. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen iftarın onur konuğu olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaptıkları yatırımlar ile İstanbul’un güzelliğine güzellik kattıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul protokolüne iftar verdi. Siyaset, sanat ve iş dünyasından pek çok isim ile semavi dinlerin temsilcilerini biraraya getiren iftarın onur konuğu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan’dı. İftarda, Başkan Kadir Topbaş’ın Eşi Özleyiş Topbaş ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratları da yer aldı. AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ile çok sayıda milletvekilinin de katıldığı iftarda Hülya Koçyiğit, Orhan Gencebay, Bülent Ersoy, Şafak Sezer, Acun Ilıcalı, Demet Akalın, Ahmet Çalık, Yıldırım Demirören, Zeynel Abidin Erdem’in de aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı.

 

Marmaray, 29 Ekim’de açılıyor…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’a yapılan dev yatırımları anlattığı konuşmasında, İstanbul’un güzelliklerine güzellik katmaya devam ettiklerini söyledi. Hükümetlerinin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şehre çok büyük yatırımlar yaparak çehresini değiştirdiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, Boğaz’ın altında yapılan Marmaray’ı tüm engellemelere rağmen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açacaklarını ifade etti. Cumhuriyetin 100. yıldönümünün kutlanacağı 2023 yılında Türkiye’nin, dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmesi için çalıştıklarını söyledi.

 

Haliç’e canlılık geliyor…

Başbakan Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nin olduğu yerin mezbahaneden dönüştürüldüğünü hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Haliç’ten yaklaşık 2,5 milyar metreküp çamur çıkarttık. Kokudan geçilmeyen Haliç, artık kokusu olmayan tertemiz bir Haliç haline geldi. Bitmedi, sağolsun Belediye Başkanımız Kadir Topbaş da, bu projede çok önemli bir adımla Boğaz’ı tünelle Haliç’e bağladı. Şimdi Boğaz’dan Haliç'e su geliyor. Boğaz’dan Haliç’e Can Suyu projesiyle Haliç’te canlı varlığı yeniden oluştu. Aynı şekilde çok daha önemli dev bir proje ile Kasımpaşa’dan Halıcıoğlu’na kadar tersaneler bölgesinde, inşallah muhteşem bir projeyle ihaleye çıktık. Şimdi burada oteller olacak, burada yat noktasında inşallah güzel bir yaklaşım merkezleri olacak, bütün bunların içinde birçok sosyal etkinliklerin yapılabileceği alanlar olacak ve bu proje Haliç'in bu yakasına ayrı bir canlılık getirecek.”

 

Hedef; Her yere metro!

İftarda davetlilere hitap eden Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da artık hava kirliliğinden, çöp dağlarından, susuzluktan ve Haliç'in bataklığından değil; Kartal'dan Sarıyer’e, Taksim’den Başakşehir'e, Mecidiyeköy’den Mahmutbey'e, Silivri’ye ve Pendik Kaynarca'ya kadar metrodan söz edildiğini söyledi. 2023 hedefleri doğrultusunda İstanbul'u, New York, Londra ve Paris gibi şehirlerden daha gelişmiş bir metro sistemine kavuşturmayı arzu ettiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda sürdürüyoruz. Göreve geldiğimiz 2004'te günlük 400 bin kişi raylı sistemi kullanırken, bugün bu sayı 2 milyona ulaştı. 2016'da 7 milyon, 2019'da 11 milyon İstanbullunun sadece ve sadece metro kullanarak ulaşım ihtiyacını karşılayacağını öngörüyor, bunun için çalışıyoruz.” diye konuştu.

 

İstanbul zirveye tırmanıyor...

İstanbul'un dört bir yanında hayata geçirilen biyolojik arıtma tesisleriyle İstanbul Boğazı’nı atıksulardan tamamen kurtardıklarını ve “Temiz Marmara” hedefine ulaşmaya yaklaştıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Bugün artık turizmde, ticarette, emlak sektöründe, kültürde, sanatta, sporda dünyanın zirvesine doğru tırmanan bir İstanbul var.” dedi.