İstanbul’a dev bir kent parkı… 28.7.2013

İstanbul’un tarihi meydanlarından biri olan Sultanahmet Meydanı, İstanbullular ile Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın sahur buluşmasına ev sahipliği yaptı. Avrupa Yakası için dev bir kent parkı müjdesi veren Başkan Topbaş, Zeytinburnu’ndaki Çırpıcı Çayırı ve Veliefendi Hipodromu’nun alanını birleştirerek 1 milyon m2’lik bir park yapacaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sultanahmet Meydanı’nda sahur yapan vatandaşların sofralarına misafir oldu. Başkan Kadir Topbaş, kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşların hatıra fotoğrafı isteğini de geri çevirmedi. Basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, Zeytinburnu’ndaki Çırpıcı Çayırı ve Veliefendi Hipodromu’nun alanını birleştirerek 1 milyon m2’lik dev bir kent parkı yapacaklarını müjdeledi. Çırpıcı Çayırı olarak bilinen 500 bin m2’lik büyük alanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, İSKİ’ye ve özel sektöre ait araziler bulunduğunu belirten Başkan Topbaş, “Bunları birleştirmek suretiyle ‘büyük bir park yapabilir miyiz, burayı bölgedeki 3 milyon insanın kullanabileceği kent parkı haline getirebilir miyiz?’ diye bir düşüncemiz vardı. ‘Bu kıymetli alanın özel sektöre ait kısmı kamulaştırabilir miyiz?’ diye 2 yıldır bir çalışma yürütüyoruz.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan da destekliyor…

Başkan Kadir Topbaş, Çırpıcı Çayırı içinde kalan bir arazide Emlak Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı’nın yaptığı satış ihalesinin ciddi bir bedeli bulduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Bu ihalenin yapılması üzerine biz bölgeyle ilgili projemizi Sayın Başbakanımıza arz ettik. Başbakan Erdoğan, doğru bir çalışma olduğunu ve projeyi desteklediğini söyledi. Görüştüğümüz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da, sağolsun fedakarlık yaparak Emlak Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı’nın ihalesinde yüksek değeri bulan araziyi proje için bize maliyetine vermeyi kabul ettiler. Artık devir noktasına kadar geldik. Ben bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Arazinin özel sektöre ait olan bölümü için pazarlık başladı. Olmazsa kamulaştırma yoluna gidilebilir.”

Veliefendi Hipodromu da projeye dahil ediliyor…

Taşınması düşünülen Veliefendi Hipodromu’nun arazisinin, SİT alanı ilan edilmesi veya tescillenmesi konusunda da bir müracaat olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hipodromun yöneticileriyle bu konuyu görüştük. Bölgeyle ilgili 2 seneden beri yapmakta olduğumuz bir çalışma vardı. 500 bin m2’lik Çırpıcı Çayırı’nın arkasından, Veliefendi Hipodromu da tescillenip, yapı yapılamaz hale geldiğinde, bölge 1 milyon m2 kadar alana kavuşmuş olacak. Bu, İstanbul’un kent merkezi için söyleyebileceğimiz en büyük alan. Burada Central Park ve diğer Avrupa merkezlerinde gördüğümüz gibi önemli bir park inşa edeceğiz.”

Avrupa Yakası’na hizmet verecek dev proje…

Başkan Kadir Topbaş,  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Çırpıcı Çayırı’nın E-5 tarafındaki Tekzen’in bulunduğu alanın imarını kaldırarak daha önce kent park projesi için adım attıklarını hatırlatarak, “Böylece Zeytinburnu’nda çok önemli bir bölge parkı ortaya çıkacak. Bakırköy, Zeytinburnu, Güngören ve Bahçelievler başta olmak üzere önemli bir coğrafyanın kent parkı haline gelecek. Bu bölgeye, raylı sistem ve deniz ulaşımı imkanı olduğu için İstanbul’un Avrupa Yakası’nın rahatlıkla kullanabileceği, kent içinde büyük bir park ortaya çıkmış olacak.” diye konuştu.

Kuşdili Çayırı da yeşil alan oluyor…

İstanbul’da buna benzer daha başka yeşillendirme çalışmalarının da bulunduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Birilerinin bahsettiği gibi yeşil alanları imara açma değil, milyarlarla bahsedeceğimiz değerdeki arazileri, yeşil alan olarak halkımızın kullanımına sunma çalışmalarımız var. Bu daha bir başlangıç. Geçen ayki Belediye Meclisimizde ayrıca Kuşdili Çayırı diye bilinen ama çayırlık olarak esamesi okunmayan, eskiden Salı Pazarı olarak kullanılan ve trafiği yoğun şekilde etkileyen bu alanla ilgili de bir adım attık. Daha önce yapılan planları iptal ettik. Buranın bir çayıra dönecek şekilde imarını kaldırdık ve yeşil alan olarak İstanbul’a kazandıracağız.”