Boğaz’ın temiz suyu, Haliç’e can suyu! 21.10.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dev çevre projelerine bir yenisini daha ekledi. Asrın projesi olarak tanımlanan Haliç Çevre Koruma Projesi’nin son halkası olan İstanbul Boğazı’ndan Haliç’e Deniz Suyu Aktarma Projesi tamamlandı. Günde 260 bin metreküp Boğaz suyunu Haliç’e vererek, Altın Boynuz’un suyunu yılda 3 kez yenileyecek olan projenin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapıldı.

Sarıyer’den alınan Boğaz suyunu 5 kilometrelik tünelle Haliç’e ulaştıran Boğaz’dan Haliç’e Deniz Suyu Aktarma Projesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle Kağıthane’de hayata geçirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı törene, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Abdulkadir Aksu, Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit ve birçok milletvekili ile Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Haliç yeniden hayat buldu...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Kasımpaşa’da doğup büyüyen biri olarak Haliç’in eski halini çok iyi bildiğini ifade ederek, “Meşhur haczedilmiş gemiler vardı. Kokudan geçilemeyen bir Haliç vardı. Biz, o zamanlar sandallarla, bazen Haliç’teki vapurlarımızla karşıdan karşıya geçerdik. Bugünleri görmenin de hayalini hep taşırdık. Mevlam böyle bir operasyonu yapma imkanını bize nasip etti. Gün geldi çattı biz bunları konuşmaya başladık” dedi.

 

Kasımpaşa’dan Hasköy’e tünel yol…

Başbakan Erdoğan, Haliç çevresinin güzelleşmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade ederek, “Kasımpaşa’dan Hasköy istikametine doğru gelirken orada bir tünel kazılıyor. Artık oradaki trafiği rahatlatacağız. Çift gidiş çift geliş iki tünel olacak. Tersaneler bu noktada artık modern bir projenin uygulandığı yer olacak. Bunları Ak Parti iktidarı İstanbul’a kazandırdı. Bu tünel bittiğinde artık benim vatandaşım buradan aracı ile duble yoldan gidecek. Bu, azmin işaretidir. Şimdi Kuzey Deniz Saha Komutanlığı restore ediliyor. Çevresi güzelleştiriliyor. Haliç’i çok daha farklı göreceğiz bunun gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

 

Haliç’e Da Vinci Köprüsü...

Haliç’te şu an 48 çeşit balık görüldüğünü söyleyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sirkülasyon arttıkça süreç çok daha farklı hale gelecek. Bununla birlikte mevcut adacıklar tarih oldu. Bir tane tapulu ada var şuracıkta. Orada Leonardo Da Vinci Köprüsü Projesi var. Köprü tamamlandığında Haliç’in bir tarafından diğerine yaya olarak geçmek mümkün olacak. Pierre Loti’ye çıktık. Oradaki gecekondu sahipleri ile tek tek pazarlık yaptık. Kamulaştırma için. Pierre Loti ile ilgili pazarlıkları bitirdik. O binaları kaldırarak şu andaki Pierre Loti’yi yaptık. İstanbul kirli havaya mahkumdu. O kirli havadan da doğalgaz ile kurtardık İstanbul’u. Gazeteler maske dağıtıyorlardı, İstanbul’da. Hava kirliliği kalktı, İstanbul tertemiz oldu. Çöp dağları vardı. Çöp dağlarından da İstanbul’umuzu kurtardık. Dünyanın sayılı temiz şehirlerden bir tanesi haline getirdik. Susuzluk almış başını gidiyordu. Banyolardaki küvetler kullanma suyu için dolduruluyordu. Istıranca Dağları’ndan İstanbul’a tünellerle su getirdik. Artık İstanbul’un su sorunu da yok.”

 

Haliç kurtuluyor...

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, Haliç’in dünyaya örnek bir proje olduğunu belirterek, Haliç’te birikmiş 5 milyon metreküp çamurun pompalarla Alibeyköy’deki bir taş ocağına taşındığını anlattı. Haliç’in kurtuluşunda son adımın yaşandığını ifade eden Bakan Eroğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “1994 seçimleri bir dönüm noktası oldu. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 1995’te bürokratlara talimatı, ‘Haliç’i kurtarın’ olmuştu. O tarihten itibaren 3 büyük çalışma yapıldı. Haliç’in bütün çamurları alındı. Haliç’teki çöpler toplandı, lağım ve çamur suları arıtılarak denize tekrar verildi. Bütün atıklar düzenli olarak toplanıp, yakılmaya başlandı. Haliç çöplerden kurtuldu. Kuzey ve Güney Haliç Projeleri tamamlandı. Kemerburgaz’dan başlayarak, Kağıthane ve Beyoğlu ile Dolmabahçe’den Baltalimanı’na kadar bütün atıksu kolektör ve tünellerini inşa ettik. Başbakanımızın iştiraki ile deniz deşarj sistemi de Baltalimanı’nda yürürlüğe girdi.”

 

Haliç’in suyu yılda 3 kez yenilenecek…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, Sarıyer’den alınan deniz suyunu 5 kilometre uzunluğunda, 2,2 metre çapında tünel ve terfi merkezleriyle Haliç’e ulaştıran Haliç Su Tüneli Projesi’nin, Altın Boynuz’daki oksijen miktarını ve biyolojik çeşitliliği arttıracağını söyledi. Tamamlanan proje ile Kağıthane Deresi’ne, Boğaz’dan günde 260 bin metreküp suyun pompalanarak, Haliç’te temiz su sirkülasyonu sağlanacağını ifade eden Başkan Topbaş, “Boğaz suyu, Haliç’teki çözünmüş oksijen miktarını artırarak, biyolojik çeşitliliğin artmasını sağlayacak. Bir zamanlar kötü kokusuyla yanına yaklaşılamayan Altın Boynuz, birçok balık türünün yaşadığı, kültürel ve spor etkinliklerinin yapıldığı bir alan halini almış olacak” diye konuştu.

 

Sadabad aslına döndü...

İstanbul’a güzel izler bırakan proje ile Sadabad’ın yeniden kendisine döndüğünü söyleyen Başkan Topbaş, “Belediye başkanlığı döneminde başlayan çalışmalar sürecinde, bataklığa dönüşmüş Haliç’in 11 farklı projeyle kademeli olarak bu güne gelmesine vesile olduğu için Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Altyapıdan ulaşıma, sağlıktan çevreye her alanda İstanbul değişime ve dönüşüme sahne olmakta. Tarihiyle geçmişiyle yeniden buluşan bir İstanbul’la birlikteyiz” dedi.

 

İstanbul’u 150 yıl önce terk eden lalelerin evine geri döndüğünü hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dev akvaryuma dönüşen Sadabad, hem bir mesire alanı hem bir kültür alanı olarak İstanbullunun yaşamına katılmakta. Ne tesadüf ki, 21 Ekim 1908’de bölgeden çekilen bir kartpostal bugünleri gösteriyor adeta. Ve tam 104 yıl sonra yeniden Sadabad’la buluştu. Bundan sonraki tarihe tablo olacak fotoğraf kadrajlarıyla yeniden buluşacak yeni bir süreci başlattık. Bu proje, aynı zamanda çok önemli bir çevre projesidir. Dolapdere, Baruthane Deresi, Küçükköy Deresi, Cendere ve Haliç’i besleyen Çağlayan Deresi’nin kuruması üzerine, Haliç’teki yaşam, kentsel ve sanayi atıklarıyla birlikte sonlandı. O süreçten bugüne kadar çok ciddi bir çalışma Sayın Başbakanımızla birlikte başlatılarak, bugüne geldi. Haliç’e giren suyla birlikte buradaki balık sayısında ciddi bir artış var. Bundan böyle Sadabad’a güneş farklı doğacak. Bir gümüş rengini andırdığı için döneminde önemli etkinliklere sahne olan bu Sadabad ve bu dere, aynı ışığıyla yine gümüş rengiyle yansımaya başladı.”

 

 

Haliç için 758 milyon dolar...

İstanbul Boğazı’ndan Haliç’e su verme çalışması kapsamında, Ayazağa ile Sarıyer Çayırbaşı arasında 5 kilometre uzunluğunda 2,2 metre çapında tünel yapıldı. Deniz suyu, 21 metre derinlikten, Ayazağa Deresi’ne pompa ile aktarılarak günde 260 bin metreküp Boğaz suyu Haliç’e akmaya başladı. Dev çevre yatırımıyla Haliç’in suyu yılda 3 kez yenilenecek. Böylece, Haliç’teki su sirkülasyonu ve ekolojik yaşam kalitesi artacak. Haliç Çevre Koruma Projesi kapsamında bugüne kadar 758 milyon dolar yatırım yapıldı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde 1995 yılında başlatılan proje kapsamında, Haliç’in kıyısındaki sanayi tesisleri kaldırıldı. Haliç’in her iki yakasına atıksu toplama kolektör ve tünelleri yapıldı. Atıksuyun, Yenikapı ve Baltalimanı Atıksu Arıtma Tesislerine ulaşması sağlandı. Proje ile Haliç’in dibinden 5 milyon metreküp çamur çıkartılarak, çamurun depolandığı 180 bin metrekarelik alanda bir tema park kuruluyor. Tarihi Rami Kışlası, kültürel amaçlı hizmet verecek şekilde restore edilirken, kentsel sit alanı ilan edilen Sadabad mesire alanındaki yaklaşık 10 tarihi yapı da ihya edilecek.