Başkan Topbaş’tan bir metro müjdesi daha! 23.7.2013

Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul’un muhtarları ile iftar sofrasında buluşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbullulara bir büyük metro hattının daha müjdesini verdi. Dünyada en çok metro yapan belediye olduklarını belirten Başkan Topbaş, Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun yapımı ile ilgili ihalenin 18 Eylül’de yapılacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul’un muhtarlarına iftar verdi. İftara, İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Delibalta, Marmara Trakya Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Ceylan ve çok sayıda muhtar ile aileleri katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk, Genel Sekreter Yardımcıları Hüseyin Eren, Muzaffer Hacımustafaoğlu, Köksal Tandıroğlu, İbrahim Kapaklıkaya, Abdurrahman Uçak, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir ve İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı da programda yer aldı.

İstanbul’a yapılan hizmetleri en iyi muhtarlar görüyor

Başkan Kadir Topbaş, iftar öncesinde masaları tek tek dolaşarak muhtarlarla bir süre sohbet etti. Başkan Topbaş, iftar programında yaptığı konuşmada Ramazan ayının manevi ikliminde atmosferinde İstanbullu muhtarlarla iftarda buluşmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Ramazan ayında kardeşliğin ve insani değerlerin ön plana çıktığını, bereketli sofraların paylaşıldığını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Bu kentin en ücra köyüne kadar insanca yaşama koşullarını götürmenin mücadelesi veren muhtarlarımıza özellikle teşekkür ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin her noktasına muhtarlarımızla birlikte hizmet götürmeye çalışıyoruz. Dönemimizde köylerimize su, atıksu, doğalgaz, spor ve park-bahçe yatırımları götürdük” diye konuştu.

Yerel seçimlere 7 ay kadar kısa bir süre kaldığını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Siyasetin üstünde hizmet anlayışıyla çalışan ve herkese eşit mesafede olmaya özen gösteren yerel yöneticiler, önümüzdeki dönemde hizmet etmeye devam edecek ve gelecek yıllarda yaptıkları hizmetlerle anılacaklar. İstanbul’da bugüne kadar hep ‘insanı yücelt ki, devlet yücelsin’ anlayışıyla hizmet verdik. Şehrin en uç noktalarında hizmet veren muhtarlarımız, İstanbul’a ne denli büyük hizmetler yaptığımızı daha iyi biliyor ve takdir ediyor. İstanbul’a hizmet etmek en büyük onur abidesidir. Nasip olursa önümüzdeki dönem de bu şehre hizmet etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu ihaleye çıkıyor...

İstanbul’a 10 yılda 60 milyar TL yatırım yaptıklarını ve bu yatırımların yüzde 55’ini ulaşıma ayırdıklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, dünyada en çok metro yapan belediyenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu söyledi. Dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen Kadıköy-Kartal Metrosu’nu bitirerek hizmete açtıklarını, geçen ay da Esenler - Bağcılar - Mahmutbey - Olimpiyatköy - Başakşehir Metrosu’nu hizmete aldıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “İnşallah 18 Eylül’de büyük bir metro yatırımının daha ihalesini yapacağız. 17,5 kilometrelik Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nu, ikici etapta Beşiktaş ve Kabataş’a kadar uzatacağız. İnşallah kısa sürede bu projeyi de tamamlayıp, Bağcılar ve Başakşehir’i demir ağlarla Beşiktaş ve Kabataş’ta denizle buluşturacağız. Bu hat, Mecidiyeköy’de Hacıosman-Yenikapı Metrosu ile de entegre olacak.”

Metrobüs Hattı’nın güzergahına da metro...

İlerleyen günlerde belediyedeki bürokrat arkadaşları ile yeni metro hatları ve tünel yollar konusunda bir çalışma yapacaklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Metrobüs Hattı’nın güzergahında da bir metroya ihtiyaç var. Onun da projelendirme çalışmalarını yapıyoruz. Göreve geldiğimizde tramvaylar dahil 45 kilometre olan raylı sistemleri inşallah 800 kilometreye kadar taşıyacağız. 2016 yılında açılışını yapacağımız metrolarla günde 7 milyon kişi raylı sistemleri kullanır hale gelecek. Bir sonraki seçim dönemi olan 2019’da ise raylı sistemlerin kapasitesi günlük 11 milyon kişiye ulaşacak. İstiyoruz ki, İstanbullular gelecekte kendi araçlarını kullanmak yerine, Sarıyer ve Beykoz’a kadar yerin altından metroyla gidebilsinler.” diyerek konuşmasını tamamladı.