Tarihi meydanlarda Ramazan coşkusu 23.7.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ramazan ayının coşkusunu tarihi Sultanahmet ve Beyazıt Meydanlarında vatandaşlarla birlikte yaşadı. Başkan Topbaş, Sultanahmet Meydanı’ndaki Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı ile Beyazıt Meydanı’ndaki 32. Kitap ve Kültür Fuarı’nı gezdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’la özdeşleşen firmaların ürün sunumlarını gerçekleştirdiği ve unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımının yapıldığı Sultanahmet Meydanı’ndaki Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’nı gezdi. Çarşıdaki dükkanları tek tek dolaşan, sanatkarlar ve esnafla sohbet eden Başkan Kadir Topbaş, Türkiye’nin unutulmaya yüz tutmuş sanatlarının ve tatlarının bu çarşıda yaşatıldığını söyledi.

Başkan Topbaş’a tam not…

Başkan Topbaş, cam, ebru, çini, tezhip sanatı, halı dokuma, sedef işi, porselen gibi geçmişi çok eskilere dayanan mesleklere ait stantların yer aldığı çarşıda, sanatkarlarla birlikte porselen boyadı, ebru ve hediyelik eşyalar yaptı. Başkan Kadir Topbaş, yaptığı ürünlerle esnaf ve sanatkarlardan tam not aldı. Başkan Topbaş, kendisine yoğun ilgi gösteren vatandaşlar ve turistlerle bol bol fotoğraf çektirdi.

Başkan Topbaş’a teşekkür…

Ramazan İstanbul Etkinlikleri kapsamında açılan çarşının önemli bir ihtiyacı karşıladığını ifade eden esnaf ve sanatkarlar, sanata ve sanatkara önem verdiği için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür ettiler. Fuarı ziyaret edenler, asırlık sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme şansına sahip oldular. Ayrıca kaynak suları, baklava, sütlü tatlılar, helva, lokum, yoğurt ve kurutulmuş gıdalar gibi özü İstanbul’a ait olan tatların tadına bakan ziyaretçiler, ürünlerin tarihi ve üretimi hakkında da bilgi sahibi oldular.

Başkan Topbaş’a yoğun ilgi…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu yıl dördüncü kez Beyazıt Meydanı’nda ziyaretçileriyle buluşan 32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nı da ziyaret etti. Başkan Kadir Topbaş, fuardaki stantları tek tek gezdi ve yayınevi sahipleri ve çalışanlarıyla bir süre sohbet etti. Fuardaki kitapları da inceleyen Başkan Kadir Topbaş’a İstanbullular yoğun ilgi gösterdi. Fuardan çok sayıda kitap alan Başkan Topbaş’a pek çok yayın da hediye edildi. Çocuklarla hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Kadir Topbaş, çocuklara çeşitli kitaplar hediye etti.

200 yayınevi, binlerce kitap…

Fuarda, 200 yayınevinin her okuyucu profiline hitap eden kitaplarını bulmak mümkün. 32. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında ilki 2011 yılında yapılan Ramazan Sohbetleri de bir kez daha Beyazıt Meydanı’nda İstanbulluları ağırladı. Ramazan’ın ilk günü başlayan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Kadir Gecesi’ne kadar birbirinden değerli 27 yazarın katılımı ile gerçekleştirilecek.