Asırlık Tatlar ve Sanatlar Sultanahmet’te… 8.7.2013

Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı, Ramazan ayının manevi atmosferini en iyi yansıtan mekanlardan biri olan tarihi Sultanahmet Meydanı’nda bir kez daha İstanbullularla buluştu. İstanbul’la özdeşleşen asırlık tatlar ve geçmişi eskilere dayanan sanatların tanıtıldığı çarşının kapıları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından açıldı. Başkan Topbaş, Ramazan ayını İstanbul’a yakışan etkinliklerle geçireceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı, kapılarını bir kez daha tarihi Sultanahmet Meydanı’nda açtı. Açılışa Başkan Kadir Topbaş’ın yanı sıra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bazı bürokratları ve çarşıda stantları bulunan pek çok ünlü markanın yöneticileri ile çok sayıda İstanbullu katıldı.

Asırlık sanatlar yeni nesille tanışıyor…

İstanbul’un sevgi ve barış kenti olduğunu ve bunu yüz yıllardır dünyaya haykırdığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Böyle bir şehirde, bu geleneksel kültür ve değerlerimizi gün yüzüne çıkaran etkinlikler düzenlemek istedik. Kaybolmaya yüz tutmuş asırlık sanatlarımızı yeni nesille tanıştırmak istedik. Her kesimden insanımızdan çok güzel tepkiler aldık.” dedi.

Bize yakışır bir Ramazan…

Başkan Kadir Topbaş, Sultanahmet Meydanı’nda geçmiş yıllarda yapılan Ramazan etkinliklerinin İstanbul’a yakışmadığını belirterek şunları söyledi: “Sultanahmet Meydanı’nı baştan aşağı dolaşsanız dünyanın pek çok yerinden insana rastlarsınız. Buradaki etkinliklerle ilgili olarak yerli ve yabancı turistlerden tenkitler alıyorduk. İşte dünya insanının akın ettiği bir meydanda, bize yakışır Ramazan etkinlikleri olması gerekirdi. Ve biz de kültürümüze yakışan, bizi yansıtan etkinliklerle Ramazan ayı boyunca yerli ve yabancı turistlere hoş zaman geçirtmeye çalışıyoruz.”

İstanbul’da Ramazan 24 saat yaşanır…

Pek çok Müslüman turistin Ramazan ayını geçirmek için İstanbul’a geldiğini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Dünyanın ve Türkiye’nin birçok kentinden Ramazan ayında İstanbul’a geliyorlar. Ve gördükleri bu güzel manzarayı memleketlerinde anlatıyorlar. İnsanların hatıralarında güzel şeyler bırakmak istedik. İstanbul’un Ramazan ayını 24 saat boyunca yaşamasını istiyoruz.” dedi.

Stantlara yoğun ilgi…

Başkan Kadir Topbaş daha sonra protokolle birlikte butona basarak çarşının açılışını yaptı. Stantları tek tek ziyaret eden Başkan Topbaş, stant sahipleriyle sohbet etti. Ebru sanatının icra edildiği bir standa geçerek İstanbul’la özdeşleşen lale figürlü bir ebru yapan Başkan Topbaş, stantları gezen vatandaşlarla da fotoğraf çektirdi.