Başkan Topbaş iddialara yanıt verdi 7.2.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Haydarpaşa Garı ve Taksim Topçu Kışlası ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Kadir Topbaş, A Haber Televizyonu’nda “Bi Sormak Lazım” adlı programda Selin Ongun’un konuğu oldu. Başkan Topbaş, Taksim Topçu Kışlası’nın yerine alışveriş merkezi yapılacağına dair iddiaların hayal ürünü olduğunu söyledi.

Herkes hayallerini konuşuyor

Taksim Topçu Kışlası'nın yerine bir AVM yapılacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığının altını çizen Başkan Kadir Topbaş, “Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkımı konusunda da bize, ‘AKM yerine cami mi otel mi yapacaksınız?’ diye sordular. Herkes kendi endişelerini veya hayallerini konuşuyor. Yok böyle bir şey. Birileri kendince evhama kapılıyor. Böyleymiş gibi konuşarak konuyu  gündemde tutuyorlar.” dedi.

Kültür ve sanat merkezi olacak

Taksim Topçu Kışlası’nın önemli bir tarihi eser olduğunun altını çizen Başkan Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti; “Bu eserin yeniden yerine konulmasının takdir edilmesi lazım. Yerine konuluyorsa, “doğru bir şey yapılıyor” demek lazım. “Taksim Topçu Kışlası’nın fonksiyonu ne olacak” diye sorarsanız; Topçu Kışlasını, kafeleri ve sanat galerileriyle çok önemli bir kültür sanat merkezi haline getireceğiz. Bu şekilde düşünürseniz konu daha iyi anlaşılır. Tekrar net olarak söylüyorum; Taksim Topçu Kışlası’nı yerine AVM yapılmayacak.”

Taksim Yayalaştırma Projesi 2013 yılı sonunda 

Başkan Topbaş, Taksim Yayalaştırma Projesi ile ilgili soru üzerine, “Şu anda ihale çalışması devam ediyor. 2 yıla varmadan yani 2013 sonuna bitirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Projenin tamamlanmasının ardından araç trafiğine kapatılacak Taksim'de yayaların pek çok noktaya rahatlıkla ulaşabileceğini belirten Başkan Topbaş, “AKM'ye yürüyerek geçeceksiniz ve trafik görmeyeceksiniz. Oradan yürüyerek İstiklal Caddesi'ne geçeceksiniz. Yine AKM'den oteller bölgesine yürüyerek ve araç trafiği görmeden gidebileceksiniz” diye konuştu.

Haydarpaşa ve Sirkeci garlarına yeni fonksiyon verilecek

Başkan Topbaş, Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının gelecekteki fonksiyonları hakkında da bilgi verdi. Marmaray Projesi’nin tamamlanmasıyla Pekin’den Londra’ya kesintisiz bir demiryolu hattının ortaya çıkacağının altını çizen Başkan Topbaş, “Trene bu hat üzerindeki istasyonların herhangi birinden binebilecekseniz, o zaman Sirkeci ve Haydarpaşa Garları gibi bir merkeze ihtiyacınız olmuyor. Garlar ancak belki nostalji boyutunda, belki çok az seferle çalışacak. Sirkeci Garı, farklı fonksiyonlar yüklenerek belki sanat galerilerinin ve kültürel aktivitelerin olduğu bir yer olacak.

Haydarpaşa Garı da aynı tarzda olacak. Çünkü çok yoğun bir hareketlilik olmayacak. Haydarpaşa Bölgesi’nin tamamına yönelik koruma amaçlı imar planları yapıldı. Koruma Kurulu’ndan gelen son kararda Haydarpaşa Garı’nın altı gar olarak kalacak. Üst katların da idari bina ve kültürel tesis olarak değerlendirileceği lejantı var.”