İnsanların mutluluğu için… 6.7.2013

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UCLG Ortadoğu Çalışma Grubu Raportörü ve Hollanda Groningen Belediye Başkanı J. Peter Rehwinkel’i ağırladı. Görüşmede, UCLG’nin dünya insanlarının mutluluğu ve refahı için yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi alışverişi yapıldı.

UCLG Ortadoğu Çalışma Grubu, Lübnan, Ürdün ve Türkiye’deki Suriyeli mültecileri ağırlayan yerel ve bölgesel yönetimlere yaptıkları ziyaret kapsamında, UCLG Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Konuklarını Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda ağırlayan Başkan Kadir Topbaş, UCLG’nin dünyanın en büyük yerel örgütü olma özelliğine sahip bulunduğunu söyledi.

“İnsanların mutluluğunu önemsiyoruz…”

Bilgi ve deneyim paylaşımı başta olmak üzere pek çok alanda insanların refahı ve mutluluğu için çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Dünya insanlarını yönetenlerin üye olduğu bir örgüt olarak aktif bir şekilde çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Arzumuz insanlığın mutluluğu ve geleceği için daha güzel bir dünyayı insanlara sunmak. Sizin Ortadoğu’da yürütmüş olduğunuz çalışmaları çok önemsiyor ve destekliyorum. Biz özellikle yerel yönetimlerin siyasi mülahazaların ötesinde siyasetin dışında tamamen insana yönelik, insanların mutluluğunu önemseyen bir anlayış içerisinde hareket etmekteyiz.” dedi.

“İstanbul gerçek bir barış kenti…”

Başkan Topbaş’ın açıklamasına karşılık Peter Rehwinkel de, “İşte İstanbul’u gerçek bir barış başkenti yapan da bu!” dedi. Rehwinkel, Başkan Kadir Topbaş’a kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, “Araştırma raporumu Rabat’taki dünya kongresinde sunacağız. Böyle doğru bir mekanizmanın kurulmasına çok ihtiyacımız var. Bu yüzden size teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Türklerin misafirperverliğini yakından gördük…”

Amerika, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’i önümüzdeki haftalarda ziyaret edeceklerini ifade eden Rehwinkel, “Sizin desteğinizi beklediğimizi bir kez daha yenilemek istiyorum. Çalışma arkadaşlarınıza da teşekkür etmek isterim. Onlar sayesinde Türklerin nasıl bir sorumluluk hissiyatına sahip olduklarını, ne kadar misafirperver olduklarını öğrenmiş ve görmüş olduk. Onlardan çok şey öğrendik.” dedi. Başkan Topbaş, konuğu Rehwinkel’e, İstanbul’u her yönüyle anlatan bir kitap ve 16. yy işçiliği ile yapılmış lale desenli kol düğmeleri hediye etti.

“Ziyaretlerin öncüsü, Başkan Topbaş…”

Lübnan, Ürdün ve Türkiye’deki Suriyeli mültecileri ağırlayan yerel ve bölgesel yönetimleri ziyaret misyonu, UCLG Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın himayesinde gerçekleştirildi. Fransız, Türk ve Hollandalı yerel yönetimlerden seçilmiş temsilciler, ulusal birliklerden yerel uygulayıcılarla birlikte saha ziyaretlerine katıldılar.