“İstanbul çok güçlü bir merkez olacak” 2.7.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla biraraya geldi. Konuklarına yapılan yatırım ve hizmetler hakkında bilgi veren Başkan Topbaş, İstanbul’un dev projelerle dünyanın güçlü merkezlerinden biri olacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla Boğaz gezisinde buluştu. Başkan Kadir Topbaş, teknede ağırladığı konuklarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım ve hizmetleri hakkında bilgiler verdi. Başkonsolosların sorularını cevaplandıran Başkan Topbaş, gündeme ilişkin açıklamalarda da bulundu.

İstanbul’da ulaşım sorunu çözülüyor…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un ulaşım sorununu çözmek için raylı sistem, tünel, kavşak ve deniz yolu gibi yatırımların hepsine birden ağırlık verdiklerini belirterek, belediye olarak kendi bütçelerinden yaptıkları metroların ve Marmaray’ın tamamlanmasıyla birlikte 2017 yılında günlük 11 milyon kişinin raylı sistemleri kullanacağını söyledi.

Yüzde yüz temiz Marmara için…

Görevde olduğu 9 yılı aşkın sürede, İstanbul’a 1,5 milyondan fazla ağaç diktiklerine vurgu yapan Başkan Topbaş, “İstanbul’a yeni yeşil alanlar kazandırmak için gerekirse istimlak bedelleri ödeyerek adımlar atacağız. Böyle bir çalışmanın hazırlığı içindeyiz. Yaptığımız ileri biyolojik araştırma tesisleriyle yüzde yüz temiz Marmara ve Boğaziçi hedefine çok yaklaştık.” dedi.

20 milyon metrekare yeni yeşil alan… İstanbul’un yapılan yatırımlarla dünyanın en temiz havasına sahip şehirleri arasına girdiğini belirten Başkan Topbaş, “Başbakanımızın belediye başkanı olduğu dönemde İstanbul’un çok ciddi bir hava kirliliği, çevre ve su sorunu vardı. İSKİ’nin yaptığı yatırımlar ve Melen Projesi ile İstanbul’un 2040 yılına kadar su sorunu kalmadı. Bu şehre benim dönemimde 20 milyon metrekare yeni yeşil alan kazandırdık. İstanbul’daki tüm derelerin ıslahı bu dönem tamamlanmış olacak. 3. Havalimanı, 3. Köprü ve Kanal İstanbul gibi dev projelerle dünyada İstanbul çok güçlü bir merkez olacak.” diye konuştu.