İstanbul’un ulaşımı için… 1.7.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Faik Yılmaz ve ulaşım sektöründe hizmet veren esnaf odası başkanları ile biraraya geldi. Başkan Topbaş, kent için ulaşımda önemli bir yere sahip olan taksi ve minibüslerin İstanbul’un ulaşım sistemiyle entegre edileceğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Faik Yılmaz ve ulaşım sektöründe hizmet veren 36 esnaf odası başkanı ile Florya Sosyal Tesisleri’nde buluştu. Kent için ulaşımın konuşulduğu toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, Ulaşım Daire Başkanı Yakup Demirhan, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ve İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik de katıldı.

Ulaşımın ana omurgası metro…

Başkan Kadir Topbaş, toplantıda, minibüs, halk otobüsü, taksi, dolmuş ve özel servis esnafının sıkıntı ve taleplerini dinledi. Büyüyen İstanbul’un bütün ulaşım sistemlerine ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul ulaşımının ana omurgasını raylı sistemler oluşturacak. 2017 yılında günde 11 milyon kişi metrolarla seyahat edecek.” dedi.

Minibüsler metroya entegre olacak…

Minibüs ve taksi esnafının İstanbul için çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Minibüs, taksi ve halk otobüsleri İstanbul’un ulaşım sistemiyle entegre edilecek. Paralel hatlar ile desteklenerek minibüs esnafının sorunları çözülecek. Öyle bir sistem kuralım ki, sadece Türkiye’ye değil bütün dünyaya örnek olsun. Ülke büyüklüğünde günlük hareketliliğin 24 milyonu bulduğu bir şehirde sorunlar olur. Sizlerle birlikte bunları ortak bir akıl çerçevesinde çözeceğiz. Sizler de bizim gibi halka hizmet ediyorsunuz.”

Minibüslere kalite gelecek...

Başkan Kadir Topbaş, minibüsleri esnafın talebi doğrultusunda dolmuş veya otobüse dönüştürebileceklerini belirterek, “Ya da Euro 5 motora sahip, klimalı modern minibüslerle hizmete devam edebilirler. Bütün bu çalışmaları esnafımızla mutabakat halinde, hiç kimseyi mağdur etmeden gerçekleştireceğiz. Taksi ve minibüse kaliteyi getirelim ki, İstanbullular daha çok tercih eder hale gelsin. Bize, ‘Şu minibüsleri kaldırın’ yerine, ‘Bizim mahalleye de minibüs hattı koyun’ desinler.” diye konuştu.

Minibüsler kaldırılmayacak...

Metrodan etkilenen minibüsçülerle ilgili özel bir çalışma yürüttüklerini anlatan Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Minibüslerin kaldırılması söz konusu değil. Otobüse dönüşüm istemeyenleri de zorla geçirmeyeceğiz. Taksilerin de yolcuları rahat indirip bindirebileceği cep duraklar yapacağız. Taksiler her yerde değil, buralarda duracak. İstanbul’daki alışveriş merkezlerinin önlerinde de İSPARK’a taksi durağı için yer tahsisi yapılacak. Şehrimizde başlattığımız EDS denetimli toplu ulaşım yollarını da daha da yaygınlaştırıyoruz. Sıkıntıları esnafımızın ve İstanbulluların talepleri doğrultusunda birlikte aşacağız.”