Dünyaya örnek oluyor! 9.6.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları İSMEK’in 16’ncı Genel Sergisi, Başkan Kadir Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş tarafından açıldı. Başkan Topbaş, İSMEK’in sadece Türkiye’de değil bütün dünyada model olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük halk üniversitesi olarak gösterilen İSMEK’te eğitim alan kursiyerlerin el emeği göz nuru çalışmalarından oluşan İSMEK 16’ncı Genel Sergisi, İstanbul Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde törenle açıldı. Görkemli açılışa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş’ın yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekilleri Belma Satır ve Sevim Savaşer, İstanbul İl Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kapaklıkaya ve çok sayıda İSMEK kursiyeri ile vatandaşlar katıldı.

İSMEK sürekli yenileniyor…

Sergi açılışında konuşan Başkan Kadir Topbaş, İSMEK’in sadece Türkiye’de değil, dünyada bir model olduğunun altını çizerek, “Sayın Başbakanımızın 17 yıl önce başlattığı vizyonun geldiği noktayı birlikte görmekteyiz. Burada kursiyerlerimizin el emeği göz nurlarını birlikte göreceğiz. Her birinde sabrı hissedeceğiz. Biz geleneksel sanatlar başta olmak üzere taleplere göre yeni branşlar açıyoruz. Sürekli kendimizi yeniliyoruz.” dedi.

Emekler istihdama dönüşüyor…     

İSMEK Projesi’nin pek çok farklı boyutları olduğunu dile getiren Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Halka inen, halkı değerlendiren, halkı biraraya getiren sosyal merkez olması açısından İSMEK çok önemli. Aynı zamanda burada eğitim alan insanımızın emeklerinin istihdama dönüşmesi açısından da çok önemli.  Bir ülke özelliği gösteren İstanbul’umuzun içinde yaşayan insanlarımızın günlük hayatlarındaki streslerden arınarak kendisini dinlemesi ve meşguliyet edinmesi adına İSMEK’in önemli bir proje olduğunu düşünüyorum.”

Pek çok ürün, görsel bir şölen…

Başkan Kadir Topbaş’ın konuşmasının ardından 10 İSMEK kursiyerine temsili olarak sertifikaları verildi. Daha sonra sahnede kurdele kesilerek serginin açılışı yapıldı. İSMEK kursiyerlerinin bir yıl boyunca ürettiği el emeği göz nuru ürünler, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Kursiyerlerin maharetli ellerinden çıkan çiniden ebruya, hat sanatından kitre bebeğe, kuyumculuktan resme kadar tüm branşlara ait ürünler ile sanatseverlere görsel bir şölen sunuldu. Kursiyerler, el emeği çalışmalarının satışından da gelir elde etme fırsatı buldular.

Yüzlerce eser sanatseverlerle buluştu…

16. Genel Sergi ve Festivali’nde, İSMEK’in bu eğitim yılında düzenlediği “İstanbul ve Sanat” konulu branş yarışmasının ödüllü eserleri de görücüye çıktı. 8 branşta toplam 643 eser arasından her biri alanında tanınmış profesyonel bir jüri tarafından titizlikle incelenerek seçilen hat, tezhip, ebru, minyatür, çini, makine nakışı, resim ve fotoğraf branşlarındaki eserler de sanatseverlerle buluştu. Alanında uzman kişiler, etkinlik süresince İstanbullulara seminerler verdiler. Etkinlikler kapsamında ayrıca Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Klasik Batı Müziği konserleri, müzik ve şiir dinletileri de düzenlendi.