Fetih coşkusu doyasıya yaşandı 29.5.2013

İstanbul’un Fethi’nin 560’ıncı yıldönümü muhteşem gösterilerle kutlandı. Haliç Balat Sahili’nde su, ışık, lazer, ses ve görüntü tekniklerinin kullanıldığı görsel şölen, İstanbullulara fetih coşkusunu doyasıya yaşattı. Fethin, kente barış ve hoşgörü getirdiğini belirten Başkan Topbaş, ecdadın hatırasına sahip çıktıklarını söyledi.

İstanbul’daki kutlamaların ilk durağı, Fatih Sultan Mehmet’in Fatih Camii’ndeki türbesi oldu. Anma törenine,  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, Garnizon Komutanı Vekili Tümgeneral Şeref Öngay ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile çok sayıda İstanbullu katıldı. Fatih Sultan Mehmet’in türbesine çiçek bıraktılar. Daha sonra Kur’an-ı Kerim ve dualar okundu. Ziyaretçilere lokum ve şerbet ikram edildi.

Balat’ta muhteşem fetih kutlaması…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un Fethi’nin 560’ıncı yıldönümü kutlamaları kapsamında, 560. Fetih Yılı programı düzenledi. Balat’taki programa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Osmanoğlulları ailesinin üyeleri de ilk kez katılırken Filistin’in Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Rahiba Diab da davetliler arasındaki yerini aldı.

İstanbul, farklı kültür ve inançları barındırıyor…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un Fethi’nin kente barış ve hoşgörü getirdiğini belirterek, ecdadın hatırasına sahip çıktıklarını söyledi. İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in, İstanbul’da yaşayan başka kültürlerden insanların yaşam tarzlarına karışmadığının altını çizen Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “İstanbul, adeta hoşgörü kenti haline geldi. Fatih Sultan Mehmet Han, fethin 2’nci gününde, sokaklarda askerlerin dolaşmasını yasakladı ve kente belediye başkanı atadı. Bu kültür, İstanbul’la özdeşleşti. Bizler de asırlardan beri bu kentin sokaklarında değişik kültür ve inançlardan insanlarla birlikte yaşıyoruz. Bu bizim genlerimizde var. Fatih döneminden beri bu böyle ve hiç değişmedi, değişmeyecek.”

Fetih görkemli bir şölenle kutlandı…

Başkan Topbaş’ın konuşmasının ardından görsel şölen başladı. İstanbul’un Fethi’ni anlatan kısa film gösteriminden sonra Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü deniz üzerinde konser verdi. Mehteran Takımı’nın mini konserini, havai fişek gösterisi takip etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç Balat’ta su, ışık, lazer, ses ve görüntü teknikleri kullanılarak hazırlanan gösteriler, İstanbulluları bir kez daha büyüledi. Şölen havasında geçen ışık gösterisi, ellerindeki Türk Bayraklarıyla Balat Sahili’ni dolduran binlerce İstanbulluya, coşkulu dakikalar yaşattı.

Havai fişek ve ışık gösterisi İstanbulluları büyüledi…

Fetih kutlamaları için; Haliç Balat bölgesinde su üzerine 200 m uzunluğunda platformlar ile 10 tekneye ışık, ses, su, lazer, video, pyroteknik ve havai fişekler yerleştirildi. Gösterilerde, 100 adet yüksek güçlü efekt ve tarama ışığı, 17 adet yüksek güçlü yeşil ve RGB lazer, 147 değişik efektli su fıskiyesi, 220 adet su altı aydınlatma LED ışığı, 5 adet 12 m ve 10 adet 8 m olmak üzere toplam 15 adet alev efekti, 5 adet ekstrem patlama ve alev efekti olan benzinatör, 380 adet değişik efektli pyroteknik malzeme ve binlerce havai fişek kullanıldı.