Okçular Tekkesi yeniden hayat buldu! 29.5.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Okmeydanı’na adını veren tarihi Okçular Tekkesi’ni İstanbul’a yeniden kazandırdı. Aslına uygun olarak inşa edilen tarihi yapı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından görkemli bir törenle hizmete açıldı. Okmeydanı’nda tarihi bir eserin yeniden gün yüzüne çıkarıldığını belirten Başbakan Erdoğan, İstanbul’un okçuluk sporunun dünyadaki merkezi olacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Okçular Vakfı ve Spor Tesisleri Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Okmeydanı’nın tarihteki adına yaraşır şekilde, eskiden olduğu gibi, gelecekte de okçuluk sporunun dünyadaki merkezi olacağını söyledi. İstanbul’un Fethi’nin 560’ıncı yıldönümünde böylesine önemli bir tesisi açmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, “Okmeydanı’nda tarihi bir eseri yeniden gün yüzüne çıkardık. Hem Okçular Vakfı’nı hem spor tesislerini tamamlayarak, İstanbul’a, Türkiye’ye, spora önemli bir tesisi kazandırdık.” dedi.  

Okmeydanı, anlamlı bir yer…

Tesislerin yapıldığı alanın kendisi için çok anlamlı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Bu alan, taş, toprak bir alandı. Çocukluğum buralarda geçti. 15 yıl burada top oynadım. Zaten evimiz, doğduğumuz, büyüdüğümüz yer hemen şurada, 500 metre arka planda. Çocuklarımızı orada büyüttük. Allah 4 çocuk lütfetti, hepsi de burada Kasımpaşa Kaptanpaşa Mahallesi’nde…” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan: “Tarih, ayağa kalkıyor…”

Başbakan Erdoğan, Okçular Tekkesi’ni düzenleyip yeniden hizmete açan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Okmeydanı, bundan 560 yıl önce İstanbul’un Fethi’ne şahitlik etmiş, Fatih Sultan Mehmet’in ordusuna kışla olmuş, ardından da yıllar boyunca, başta okçuluk olmak üzere birçok vazifenin ifa edildiği bir mekandı. Son yüzyıl içinde maalesef Okmeydanı’na, buradaki tarihi yapılara gereken ehemmiyet gösterilmedi. Bu bölge, plansız yapılaşmayla işgal edildi, tarihi eserler tek tek yok edildi. 2005 yılında Okmeydanı’nı yeniden ele aldık ve burayı korunması gereken kültür varlığı olarak ilan ettik. 2010 yılında hazırladığımız bir proje ile bu bölgeyi yeniden ihya etme çalışmalarına başladık. KİPTAŞ ve Gür Yapı firması, 2011 yılında inşaat çalışmalarını başlattı. Çok kısa süre içinde de inşaat tamamlandı. Okmeydanı yeniden hayat buldu. İşte şimdi tarih ayağa kalkıyor...”

Okmeydanı, okçuluğun dünyadaki merkezi olacak…

Okmeydanı’nı oku ile yeniden kucaklaştırdıklarının altını çizen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Burada hem tarihi eserleri aslına uygun olarak yeniden inşa ettik hem de ülkemize, dünyaya, olimpik standartlarda bir spor tesisi kazandırdık. Okçular Tekkesi ve Spor Tesisleri, olimpik ebattaki ok atma sahası ile toplam 18 bin metrekare bir alana kavuştu. Okmeydanı’nı, tarihi tekkesiyle, mescidiyle, Hünkar Kasrı’yla yeniden buluşturduk. Tesisin açılışında Fetih Kupası müsabakalarına katılan ve mücadele veren sporcuları, Dünya Okçuluk Federasyonu’nu ve Türkiye Okçuluk Federasyonu’nu kutluyorum. İnşallah, tarihte olduğu gibi, bugün ve gelecekte de Okmeydanı, ismine yaraşır şekilde okçuluğun ve okçuluk sporunun dünyadaki merkezi konumuna yükselecek.”

İstanbul, 3 büyük mutluluğu yaşadı…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, İstanbul’un üç mutluluğu birarada yaşadığını ifade ederek, “İstanbul’umuzun 560’ıncı fetih yıldönümü hayırlı olsun... Okçular Tekkemizi ecdadımıza yaraşır bir şekilde yeniden açtık. Ve İstanbul’un 3. Boğaz Köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de temellerini attık.” dedi.

Okçular Tekkesi, güzel hizmetlere vesile olacak…

Başkan Kadir Topbaş, Okçular Tekkesi’nin bulunduğu bölgenin kendisi için de çok önemli olduğunu ve çocukluğunun bu bölgede geçtiğini söyledi. Yeni haliyle Okçular Tekkesi’nin güzel hizmetlere vesile olacağına inancının tam olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, “Burası bize ecdadımızdan miras. Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla Okçular Tekkesi’ni yenileme çalışmalarını başlattık. Ve bugün bu noktaya getirdik. Ecdadımıza layık bir yeri hizmete alıyoruz. Bizden sonraki nesillerde burayı kullanarak ecdadımızı anacak.” diye konuştu.

Okçuluk yarışları büyük ilgi gördü…

Açılış etkinlikleri kapsamında, okçuluk müsabakaları da düzenlendi. Fetih Kupası yarışlarına, 30 ülkeden 16 olimpik, 33’ü yabancı 99 geleneksel okçu olmak üzere 115 sporcu katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Kadir Topbaş ülkelerinin kıyafetleriyle yarışan geleneksel okçuların müsabakalarını ilgiyle izledi.

Yarışlar sonunda; Geleneksel Okçuluk erkekler kategorisinde Belarus’tan Oleg Flerko 1’inci, Çek Cumhuriyeti’nden Michael Sodja 2’nci ve Polonya’dan Piotr Krzystof 3’üncü oldu. Kadınlar kategorisinde ise Saliha Aksoy 1’inci olurken, Betül Çetin 2’nci ve Berrin Tanık 3’üncü sırada yer aldı.

Olimpik sporcularda ise; Gunjan Kumari ve Atul Verma (Hindistan), Ren Hayakawa ve Yu Ishizu (Japonya),Yun Mijın ve Kim Bubmin (Kore), Chia En Lin ve Cheng Wei Kuo (Taipei) oluşan Asya Takımı 1’inciliği elde etti. Naomi Folkard (İngiltere), Natalia Erdynieva (Rusya), Christine Bjerendal (İsveç), Begül Löklüoğlu ve Fatih Bozlar (Türkiye), Gael Prevost (Fransa), Marco Galiazzo (İtalya), Van der Ven Rick (Hollanda) dan oluşan Avrupa Takımı ise 2’nci oldu.

Dereceye giren sporcular, kupa ve madalyalarını, Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş’ın elinden aldılar. Konuşmaların ardından protokol sahnede kurdele keserek Okçular Tekkesi’ni hizmete açtı.