Yavuz Sultan Selim Köprüsü 29 Mayıs 2015’e yetişecek! 29.5.2013

İstanbul, tarihi bir ana daha tanıklık etti… İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun temeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı görkemli bir törenle atıldı. Cumhurbaşkanı Gül, 2015 yılında hizmete açılması planlanan köprünün adının “Yavuz Sultan Selim Köprüsü” olacağını açıkladı.

İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. Köprü’nün temeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle atıldı. Sarıyer’in Garipçe Köyü’nde düzenlenen 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun Temel Atma Töreni’ne, Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrunnisa Gül ve Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile çok sayıda milletvekili, belediye başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bürokratları da katıldı.

İstanbul, dünyanın göz bebeği…

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’un Fethi’nin 560’ıncı yıldönümüne denk gelen böyle anlamlı bir günde Cumhuriyet Tarihi’nin en önemli projelerinden birinin temelini atmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Fatih Sultan Mehmet’i rahmetle anıyoruz. İstanbul sadece bizim değil, bütün dünyanın göz bebeği. Dolayısıyla bu şehrin sorumluluğunu taşımak ve bu şehre hizmet etmek hepimiz için mutluluk kaynağıdır. Ülkemizle gurur duyuyor, övünüyoruz.” dedi.

Köprünün adını Cumhurbaşkanı Gül açıkladı…

Temel atma töreninin, önemli bir tarihi olay olarak tarihe geçeceğini ve yıllar sonrada hatırlanacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “İki kıta bu kadar yakın olunca ulaşımını da düşünmek zorundayız. Bunun için köprüler, deniz altı tünelleri yapılıyor. 1’inci köprü Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini, 2’nci köprü Fatih Sultan Mehmet’in ismini taşıyor. 3’üncü Köprü’nün ismi ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü olacaktır. Bu işi üstlenmek her babayiğidin harcı değil. Köprünün yapımını üstlenenlere teşekkür ediyorum.”

Dev bir projenin temelleri atılıyor…

Konuşmasına Hz. Muhammed’in İstanbul’un Fethi ile ilgili söylediği Hadis-i Şerif’i hatırlatarak başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bir Osmanlı padişahının, onun kuvvetli komutanlarının ve onun güzel askerlerinin, bir karanlık çağı kapatarak bir aydınlık çağı açtığı fethin 560’ıncı yıldönümünde sizlerle buradayız. Biz de tıpkı ecdadımız gibi tarih yazmaya, eserler bırakmaya devam ediyoruz. Bugün de dev bir projenin temellerini atıyoruz.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan: “Boğaz’a üçüncü gerdanlığı takıyoruz”

Başbakan Erdoğan, İstanbul’da yapılacak “7 tepeye 7 büyük eser” projesine değinerek, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bunlardan bir tanesi boğazda kendisini göreceğimiz köprü. Bu köprü ile Boğaz’a üçüncü gerdanlığı takmış oluyoruz. Artık İstanbul’umuzun içinde ağır vasıtalar görmeyeceğiz. Aynı zamanda bu köprünün çevreyi korumaya yönelik özellikleri olacak. Bağlantı yollarıyla çok farklı görünecek. Temellerini attığımız Kuzey Marmara Otoyolu ve 3’üncü Köprü’nün şimdiden İstanbul’a, tüm Türkiye'ye, dünyaya hayırlı olmasını diliyorum.”

Marmaray, 29 Ekim’de açılıyor…

Kanalİstanbul ihalesinin de çok konuşulacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Karadeniz’i Marmara’ya bağlamak suretiyle, ağır tonajlı gemilerin geçişine imkan sağlayacağız. Burada nüfusu İstanbul’a çekmek değil, yerleşik nüfusu buralara doğru dağıtmanın planlarını yapıyoruz. Asrın projesi Marmaray bitmek üzere. 29 Ekim'de açılışını yapacağız. Biraz güneyinden iki tane tüp boğazın altından oradan da yine otomobiller gelip geçecek. Haliç’te de yeni bir ihaleye hazırlanıyoruz. Biz laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz. Gezi Parkı'nda ne yaparsanız yapın biz kararımızı verdik, orada tarihi yeniden ihya edeceğiz. Ağaç dikmek isteyene yer tahsis ediyoruz.” diye konuştu.

Köprü, 2 yılda tamamlanacak…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, törende, müteahhit firmaların temsilcilerini de kürsüye davet etti. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 29 Mayıs 2015’e yetiştirilmesi sözünü alan Başbakan Erdoğan, firmalara kolaylaştırıcı her türlü desteği vereceklerini söyledi.

3. Köprü; bir dünya projesi, medeniyet projesi…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, İstanbul’un Fethi’nin 560’ıncı yıldönümünde yine böyle müstesna bir tarihi ana şahitlik yapmaktan gurur duyduğunu belirterek, “Bu köprünün, İstanbul’un Fethi gibi çığır açan bir vizyonu var. Bu proje bir şehir projesi değil. Avrupa ile Asya’nın bağlarını daha da kuvvetlendiren kıtalararası bir projedir. Bir dünya projesidir. Medeniyet projesidir.” dedi.

Başkan Topbaş’tan Başbakan Erdoğan’a teşekkür…

Hayal projelerin Başbakan Erdoğan’ın liderliğinde bir bir gerçeğe dönüştüğüne dikkat çeken Başkan Topbaş, “Dünya krizle boğuşurken, İstanbul hayata geçirdiği bu projelerle bütün dünyaya parmak ısırtmaya devam ediyor. İstanbul bu şekilde dünyanın en hızlı büyüyen şehri oldu. İstanbul, artık marka şehirler arasındadır. Yaptığımız altyapı çalışmalarıyla da bunu destekledik. Son 9 yılda bu kente yaptığımız 60 milyar liralık yatırımla yaşanabilir bir kent oluşturduk. İstanbul’a Marmaray, Kanalİstanbul ve 3. Köprü gibi dev eserler kazandırarak şehrimizin dünyada öne çıkmasını sağlayan Sayın Başbakanımıza ve hükümetimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Törende konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş ile beraberindekiler, yapılan duanın ardından butona basarak 3. Köprü’nün temelini attılar. Bu tarihi anları birçok televizyon kanalı canlı yayınlarla dünyaya duyurdu.

Dünyanın en yüksek kuleye sahip köprüsü…

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek. 59 m genişliği ile dünyanın en geniş, 1.408 m’lik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Ayrıca köprünün bir başka ilki ise 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olması. Köprünün Garipçe’deki iki ayağının teknik özelliklerine bakıldığında; köprü ayakları 20 m derinliğinde ve 20 m çapında olacak. Ayrıca, köprü ayakları deniz seviyesinden 12 m aşağıda olacak.

2015 yılında tamamlanması hedeflenen 3. Boğaz Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Odayeri - Paşaköy kesiminde yer alıyor. Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı birbirine bağlanacak. Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek. 4,5 milyar lira yatırım bedeli olan proje, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İÇTAŞ-ASTALDİ konsorsiyumu tarafından yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. Bu süre sonunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilecek. 3. Köprü’nün devamı olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun uzunluğu ise 115 km olacak.