Eğlencenin yeni merkezi Vialand! 26.5.2013

Türkiye’nin ilk ve tek tema parkına sahip Vialand Yaşam ve Eğlence Merkezi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından görkemli bir törenle hizmete açıldı. Başbakan Erdoğan, Vialand’ın hem çocuklara hem de yetişkinlere gönüllerince eğlenebilme imkanı sunacağını söyledi.

Türkiye’nin ilk temalı parkı olma özelliğini taşıyan Vialand Yaşam ve Eğlence Merkezi, görkemli bir törenle İstanbulluların hizmetine sunuldu. Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.

600 bin m2’lik dev proje…

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 650 milyon dolara mal olan Vialand Yaşam ve Eğlence Merkezi’nin bulunduğu alanın geçmişte taşocağı olduğunu hatırlatarak, “Haliç’in temizlenmesi sırasında ortaya çıkan çamur, buraya kamyonlarla taşınmadı, adeta ham petrol pompalar gibi sıvı balçık olarak pompalandı. 650 bin metrekarelik alan, 600 bin metrekare alana sahip bu projenin altyapısını oluşturuyor.” dedi.

Proje, değişimlere vesile oluyor…

Kentsel dönüşüm projesine de ilk olarak Eyüp’te başlandığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Burada bu proje birçok şeyin de değişmesine vesile oluyor. Kentsel dönüşüm, değişim de bu bölgede başladı. 15 gün kadar önce bu bölgede yıkımlar yaptık. Ama bu yıkım kavgalı gürültülü bir yıkım değildi. Tam aksine; bu çevrede oturan benim vatandaşlarım, güle oynaya yıkım için bize zemin hazırladı.”

Çocuklar gönüllerince eğlenecek…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Vialand’ın çocukluğunu yaşayamamış olanların çocukluğunu yaşayacakları, çocukların da gönüllerince eğlenebilecekleri bir yer olacağını dile getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve yüklenici firmalara özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eden Başbakan Erdoğan konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Biz sefalet sahnelerine razı olamayız. Yıkık, dökük virane alanlar bize yakışmaz. Yüklenici firmadan, vatandaşlarımızın ücretsiz olarak buradan faydalanabilecekleri özel günler yapmalarını istiyorum. Çünkü birbirimizle dayanışmamızın ruhunda bu var.”

İstanbul için hep daha iyisi...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, törende yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 yıl önce verdiği talimatla Haliç’i Kurtarma Projesi’nin başlattıkları ifade etti. “Bu süreç Sayın Başbakanımızın hizmet felsefesinin bir özeti gibidir” diyen Başkan Topbaş, hep daha iyisini yapmak ve daima ileriye adım atmak adına durup dinlenmeden çalıştıklarını söyledi.

Vialand, dünyaya hitap edecek...

Dünyada artık ülkeler yerine şehirlerin yarıştığına dikkat çeken Başkan Topbaş, şehirlerin kendilerini gösterecek değişik projelerle rakiplerini geride bırakabileceğini söyledi. İstanbul’un Vialand ile dünyadaki diğer şehirlerden farklı bir özelliğe sahip olacağının altını çizen Başkan Topbaş, “Vialand sadece İstanbul’a Türkiye’ye değil tüm dünya insanlarına hitap edecek. Nasıl dünyadaki bazı şehirler bazı özellikleriyle ön plan çıkıyorsa diğer özelliklerinin yanında İstanbul’da da Vialand var denilecek. Vialand, bölgeye hareketlilik getirecek. Vialand, ülke ekonomisine sağlayacağı desteğin yanında vatandaşlarımızın istihdamı için de önemli olacak.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Emine Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yanlarına çocukları da alarak sahnede açılış kurdelesini kestiler. Daha sonra Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş birlikte Vialand’ı gezdiler.

Vialand, dünyada bir ilk…

Vialand Yaşam ve Eğlence Merkezi, Eyüp ve Gaziosmanpaşa ilçeleri sınırları içerisinde bulunan 600 m2 arazi üzerinde inşa edildi. Güneyinde E-5 Karayolu, kuzeyinde TEM Otoyolu yer alan Vialand, konsepti açısından dünyada bir ilk. Yaklaşık 100 futbol sahası büyüklüğündeki Vialand, alışveriş caddeleri bünyesindeki 110 bin m2 kiralanabilir ticari alanı, 4 bin 500’ü kapalı, 3 bin 500’ü açık olmak üzere toplam 8 bin araçlık otopark kapasitesi ve hedeflediği geniş marka yelpazesiyle her yaş ve zevk grubuna uygun alternatifler sunuyor. Vialand, eğlence parkının girişindeki 2 bin m2’lik alanda tüm görkemiyle yükselen şato, ziyaretçilerine masal dünyasının kapılarını aralarken, eski İstanbul’un günlük yaşamını günümüze taşıyan ana caddesi ile ziyaretçilerine farklı mimari özellikler de sunuyor.