İstanbul’da bir büyük organizasyon daha 22.5.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen İstanbul Uluslararası Katı Atık, Su ve Atıksu Kongresi 2013, Başkan Kadir Topbaş’ın mesajıyla başladı. Başkan Topbaş, mesajında, kongrenin başta küresel ısınma olmak üzere çok kritik çevre sorunlarının çözümüne katkı sunacağını vurguladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştirak şirketlerinden İSTAÇ A.Ş.’nin ev sahipliğinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İSKİ, DSİ, Birleşik Şehirler ve UCLG-MEWA, Türkiye Belediyeler Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen İstanbul Uluslararası Katı Atık, Su ve Atıksu Kongresi 2013 (Istanbul3WCongress 2013), Haliç Kongre Merkezi’nde başladı.  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk ile 48 ülkeden çok sayıda devlet, yerel yönetim temsilcisi ve uzmanın katılımıyla yapılan kongrede, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bürokratları da hazır bulundu.

“Hedef: Yaşanabilir bir dünya...”

İBB Genel Sekreteri Adem Baştürk, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, organizasyona katılamayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın mesajını davetlilere iletti. Başkan Topbaş mesajında şu sözlere yer verdi: “İstanbul, uluslararası kongre turizminin merkezi haline dönüştü. İstanbul’da böylesine güzide bir kongreye ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Kongrenin; dünyamızın, başta küresel ısınma olmak üzere, çok kritik çevre sorunlarının çözümüne katkı sunacağına inanıyorum. Kongrede ortaya konulan bilgi ve düşüncelerin tüm insanlık için daha yaşanabilir bir dünya hedefine bizi biraz daha yaklaştıracağını ümit ediyorum.”

“İstanbul’da atıksuların yüzde 97’si arıtılıyor…”

Adem Baştürk, konuşmasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’daki atıksuların yüzde 97’sini arıtmaya tabi tuttuklarını belirterek, “Proje aşamasında olan tesislerimiz hayata geçtiğinde arıtma oranı yüzde 99’u bulacak. İstanbul’da farklı kapasite ve özelliklere sahip 33 atıksu arıtma tesisi bulunuyor. Anadolu’da 3, Avrupa’da 4 olmak üzere 7 tane katı atık aktarma istasyonumuz var. Katı atığı Avrupa Birliği standartlarında depoluyoruz. Çöpten, çöp gazından, tıbbi atıklardan, rüzgardan ve güneş enerjisinden elektrik üretiyoruz.” diye konuştu.

 "Su, küresel bir sorun; ortak çözüm bulunmalı…”

Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlasının su kıtlığından etkilendiğini vurgulayan Baştürk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Su sorunu artık bireylerin, kentlerin ve devletlerin ortak meselesidir. Su kaynakları etkin ve verimli bir biçimde yönetilmeli. 2. İstanbul Uluslararası Su Forumu’nun ardından, Uluslararası Katı Atık, Su ve Atık Su Kongresi’nin dünyanın birçok ülkesinden hükümet temsilcileri, yerel yöneticiler, bilim adamları, kamu kuruluşları, özel yatırımcılar ve araştırmacılar için ciddi bir platform olarak önemli ufuklar açacağına inanıyoruz. Sizleri su medeniyetinin başkenti İstanbul’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.”

“Katı atık mutabakatı imzaya açılıyor…”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise, su olmazsa hayatın olmayacağının altını çizerek, şunları söyledi:  “Eylem planımızı hazırladık. 2071 yılına kadar İstanbul’un suyu mevcut. Türkiye’de vatandaşlarımız yüzde 99,9 nispetinde suya erişebiliyorlar. Sağlıklı su temin etmek en önemli vazifemizdir. Su teknolojisi çok ileri noktalara ulaştı. Biz de her türlü işbirliğine açığız. Kyota’ya taraf olduğumuzu ve Türkiye’nin çevre konusunda önemli mesafeler aldığını vurgulamak istiyorum. Bu kongrede de katı atık mutabakatının imzaya açılmasından mutluluk duyuyorum.”