İstanbul’a “İşbirliği Ödülü” 31.3.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kadın ve aile sağlığı alanında yürüttüğü “Kanser Taramaları” çalışması, Sağlık Bakanlığı’ndan “İşbirliği Ödülü” aldı. Ödülü, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan alan Başkan Kadir Topbaş, 9 yılda 1 milyon 550 bin 130 İstanbulluyu sağlık taramasından geçirdiklerini söyledi.

Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nde yapılan ödül törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Nijad Bilge, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı İhsan Karaman ile pek çok İl Sağlık Müdürü katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kadın ve aile sağlığı alanında yürüttüğü “Kanser Taramaları” çalışması ile “İşbirliği Ödülü”ne layık görüldü. Başkan Topbaş, ödülü Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun elinden aldı.

42 sağlık merkezinde hizmet veriliyor...

Başkan Topbaş törende yaptığı konuşmada, ödülü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nda çalışan mesai arkadaşları adına aldığını ifade ederek, 2013 yılı itibariyle 22 Sağlık Tarama Merkezi, 17 Psikolojik Danışmanlık Merkezi ve 3 Görüntüleme Merkezi’nde toplam 251 personel ile İstanbullulara hizmet verdiklerini söyledi. 

1 milyon 550 bin kişiye sağlık taraması...

Kadın Sağlığı Merkezlerinde meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kolon kanseri ile kemik erimesi ve kardiyovasküler risk taramalarının yapıldığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim hizmeti de veriyoruz. 2004-2013 yılları arasında İstanbul’da yaşayan 1 milyon 550 bin 130 kişiyi sağlık taramasından geçirdik. Bu taramalar sonucunda bölgesel olarak hastaların veri haritasını çıkardık. Durumu iyi olmayan hastaların tüm masraflarını karşılayarak kendilerine yardımcı olduk. Meme kanseri taramasında ise gerek merkezlerimize gelerek gerekse biz hastaların ayağına giderek taramalar yaptık.” diye konuştu.