İstanbul’a yakışan ödül! 30.3.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, asrın projesi olarak tanımlanan İstanbul Boğazı’ndan Haliç’e Deniz Suyu Aktarma Projesi ile “Yaşanabilir ve Estetik Şehirler” ödülüne layık görüldü. Ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un artık daha temiz, daha estetik ve daha bilge bir kent olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara’da düzenlenen 4. Yerel Yönetimler Sempozyumu’na katıldı. Sempozyuma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra İstanbul’un Beyoğlu, Sultangazi, Fatih, Eyüp, Kağıthane, Üsküdar, Bağcılar ve Ümraniye Belediye Başkanları da katıldı.

Daha temiz, daha estetik, daha bilge...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, asrın projesi olarak tanımlanan Haliç Çevre Koruma Projesi’nin son halkası olan İstanbul Boğazı’ndan Haliç’e Deniz Suyu Aktarma Projesi ile Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda “Yaşanabilir ve Estetik Şehirler” ödülüne layık görüldü. Ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul, artık daha temiz, daha estetik, daha bilge bir kent. Çünkü bu kente yatırım yaparken ihtiyacın yanı sıra estetiğini de gözetiyoruz.” dedi.

İstanbul’un marka değeri her geçen gün artıyor…

Başkan Kadir Topbaş, Yaşanabilir ve Estetik Şehirler oturumunda yaptığı konuşmada, İstanbul’un son yıllarda adeta bir cazibe merkezi haline geldiğini söyledi. İstanbul’un kendisine dünya kentleri arasında önemli bir yer edindiğini belirten Başkan Topbaş, “Bugün İstanbul, son derece şık otelleriyle, kongre merkezleriyle, sanat galerileri ve müzeleriyle yabancı ziyaretçileri cezbediyor.” diye konuştu.

İstanbul’un kent kimliğini güçlendirmeliyiz...

Kent kültürünün en temel öğesinin kent kimliği olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Kentler bu kimlikleri sayesinde dünya üzerinde öne çıkarlar ve rekabet güçlerini artırırlar. Her kentin kimliğinde, o kentin süreklilik kazanmış olan ayırt edici özellikleri saklıdır. Eiffel Kulesi Paris’le, San Marco Meydanı Venedik’le, Topkapı Sarayı ve Mimar Sinan’ın camileri ise İstanbul’la özdeşleşmiştir. Eşsiz silüetini es geçerek bir İstanbul düşünmek mümkün değildir. İstanbul’u ancak kent kimliğini güçlendirerek geleceğe taşıyabiliriz.”

Projeler İstanbul’un estetiğine değer katıyor…

Oturumda Taksim Meydanı’ndaki düzenlemelere de değinen Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Taksim’de İstanbul’a yakışan bir meydan çalışmamız olduğunu biliyorsunuz. Burada sadece meydanı düzenlemeyeceğiz. Aynı zamanda İstanbul’un yitik değeri Topçu Kışlası’nı yeniden kente kazandıracağız. Ve bu kışlayı, kafe ve sanat galerileriyle çok önemli bir kültür merkezi haline getireceğiz. Bu sayede Taksim’in kültürel kimliğini de güçlendiriyoruz. Haliç’i kültür, Cendere’yi silikon ve Harbiye’yi kongre vadisi olarak geliştiriyoruz. Bu projelerle kentin estetiğine, kültürüne ve sosyal yaşamına değer katıyoruz.”

Boğaz’ın suyu, Haliç’e can suyu!

Haliç Çevre Koruma Projesi’nin son halkası olan İstanbul Boğazı’ndan Haliç’e Deniz Suyu Aktarma Projesi, yaklaşık 44 milyon TL’ye mal oldu. Sarıyer Çayırbaşı sahilinden alınan Boğaz suyu, inşa edilen 4 bin 990 metre uzunluğundaki tünel ve terfi merkezi sayesinde Haliç’e ulaştırıldı. Böylece Haliç, her gün 260 bin metreküp deniz suyuna kavuşturuldu. Boğaz suyu sayesinde Haliç, 1 yıl içerisinde tam 3 kez yenilenecek. Böylece, asrın projesi ile Boğaz’ın temiz suyu, Haliç’e can suyu olacak!