İstanbul, 2020 Olimpiyatları’na hazır! 27.3.2013

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları hazırlıkları çerçevesinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İstanbul’daki incelemelerini tamamladı. İncelemelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Dünyanın merkezi olan, kıtaların buluştuğu ve bu kadar derin bir tarihi barındıran İstanbul’dan dünyaya 2020’yi haykırmak istiyoruz.” dedi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkan Yardımcısı ve Değerlendirme Komisyonu Başkanı Craig Reedie, İstanbul'da yaptıkları incelemelerin ardından değerlendirme toplantısı düzenledi. Reedie, 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nı düzenlemeye aday kentlerden İstanbul'un hazırlık düzeyinden ve hevesinden etkilendiklerini ifade etti.

IOC Başkan Yardımcısı Reedie: "Desteğin boyutunu gördük"

Türk Hükümeti’nin İstanbul’un adaylığına verdiği desteği açıkça gördüklerini belirten Craig Reedie, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, pek çok bakan ve  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş toplantılarımıza katıldı. Dolayısıyla Türkiye’de bu adaylığın ne kadar desteklendiğini gördük. İş camiasının da desteğini gördük.” diye konuştu.

Daha önce olimpiyatlara katılmış sporcuların, paralimpik oyuncuların ve genç sporcuların gelip sunumlarda bulunduğunu hatırlatan Reedie, “Adaylık komitesinin bir parçası oldular. Sayın Uğur Erdener bizlere çok yardımcı oldu. Oyunların İstanbul’da gerçekleşmesiyle ilgili heyecanlı olduğunu gördük. Uluslararası Olimpiyat Komitesi adına, İstanbul Adaylık Komitesi’nin bütün üyelerine teşekkür etmek istiyorum. Çok çok iyi hazırlanmışlar.” dedi.

Erdener: “En iyi hale geleceğiz”

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, IOC Değerlendirme Komisyonu'nun ziyaretinde adaylıkla ilgili vizyonlarını defalarca paylaştıklarını anlatarak, “Adaylığımız onların gözünde çok daha fazla değerlendi. Biz bu süreçte en iyi hale geleceğiz. Sporu seviyoruz, halkımızın olimpiyatla ilgili isteği gün geçtikçe artıyor. Madrid ve Tokyo'yu da tebrik etmek istiyorum, çok yüksek standartlarda adaylıklarını gösterdiler. Bu sürecin sonucunu heyecanla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Olimpiyatları hep birlikte İstanbul’a getireceğiz… “

Basın toplantısında İstanbul’un 2020 Olimpiyat adaylığı için IOC Değerlendirme Komisyonu'nun yaptığı çalışmaları değerlendiren Başkan Topbaş, değerlendirme komisyonuna ve komisyonun değerlendirme sürecinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Başkan Kadir Topbaş, “Dünyanın merkezi olan, kıtaların buluştuğu ve bu kadar derin bir tarihi barındıran İstanbul’dan dünyaya 2020’yi haykırmak istiyoruz. Burada İstanbullular adına belki en heyecanlı olan kişiyim. Sayın Başbakanımızın kendi belediye başkanlığı döneminde İstanbul’a taşımak istediği meşale inşallah bugün yine Sayın Başbakanımızın desteğiyle bize nasip olacak ve bunu beraberce başaracağız.” diye konuştu.

Şehirlerin artık dünyaya bir takım farklı aktivitelerle seslerini duyurmaya çalıştığını ve barışın haykırıldığı mekanlar olmak için yarıştığını vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul’un kendisinde var olan bu mesajın, yani farklı kültürlerin asırlarca bir arada barış içinde yaşama kültürünü dünyaya haykırmak istiyoruz. Artık bu özelliğimizle bilinmek istiyoruz. Burada aynı sokakta kilise, havra ve camiyi yan yana görebilirsiniz. İstanbul böylesine hoşgörü şehridir. Bu olgu asırlarca devam etmiş, hala devam ediyor. Dünya bunu bilmelidir. Sporun barış mesajının da böyle bir şehirden dünyaya yansımasını arzu etmekteyiz.” diye konuştu.

İstanbul’un birçok uluslararası spor ve kongre organizasyonunu başarıyla gerçekleştirdiğini hatırlatan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Şampiyonlar Ligi Final Maçı ve Formula 1 pistinin hazırlanmasında başarılamaz denenleri başardık. Olimpiyatlar için önümüzde 7 yıl var. İstanbul’un farklılıklarının ve zenginliklerinin dünya tarafından bilinmesini arzu ediyoruz. Diliyorum ki, böyle bir gururu yaşarız.”