“Geleceğe iz bırakmak istiyoruz” 23.3.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da incelemelerde bulunan Uluslararası Olimpiyat Komitesi Değerlendirme Komisyonu’nu takip eden yerli ve yabancı basın mensuplarıyla buluştu. İstanbul’un üç büyük medeniyetin izlerini taşıdığını belirten Başkan Topbaş, Olimpiyatlara ev sahipliği yaparak bugünden geleceğe izler bırakmak istediklerini söyledi.

İstanbul’da incelemelere bulunan Uluslararası Olimpiyat Komitesi Değerlendirme Komisyonu’nu takip eden gazetecilere Conrad Otel’de bir resepsiyon verildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı ve İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat resepsiyonda delegasyon üyeleri ile çok sayıda yerli ve yabancı gazeteciyle biraraya geldiler.

 “Bugünden geleceğe izler bırakmak istiyoruz…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada İstanbul’un tarihi önemine işaret ederek, “İki kıtanın buluştuğu ve medeniyetlerin beşiği olan İstanbul’a hoş geldiniz. 8 bin 500 yıllık geçmişiyle birçok kültürün iz bıraktığı bir medeniyet kentindesiniz. Biz de, bugünden geleceğe izler bırakmak istiyoruz. Sporun barışçıl yüzüyle bütün dünyaya buradan seslenmek istiyoruz.” diye konuştu.

2020 Olimpiyat Oyunları’na aday 3 kentten biri olan İstanbul’un, komite tarafından değerlendirmeye tabi tutulacağını ifade eden Başkan Topbaş, diğer aday şehirlere de başarılar dileyerek, sporun centilmenlik yönüyle insanlığa yansıması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

“Tutkumuzu ve misafirperverliğimizi göreceksiniz…”

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı ve İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat da, İstanbul’un beşinci kez Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak için aday olduğunu hatırlatarak, “Bu sefer ki Türkiye için çok büyük bir adaylık. Tutkumuzu ve misafirperverliğimizi göreceksiniz. Adaylığımızın gerçekçi olduğuna tanık olacaksınız. 2020 hazırlıklarımızı görme fırsatı bulacaksınız. Şehrimizin ne kadar hazır olduğunu göreceksiniz.” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, resepsiyonda yabancı basın mensuplarıyla yakından ilgilendi. Yabancı gazetecilerin de büyük ilgi gösterdiği Başkan Topbaş ve Arat, misafirleriyle bol bol fotoğraf çektirdi.