Olimpiyat Komitesi’ne coşkulu karşılama 22.3.2013

İstanbul, 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları yolunda son virajı dönüyor. İncelemelerde bulunmak üzere İstanbul’a gelen Uluslararası Olimpiyat Komitesi Değerlendirme Komisyonu, Başkan Kadir Topbaş tarafından çiçeklerle karşılandı. Başkan Topbaş, İstanbul’un 2020 Olimpiyat Oyunları’na hazır olduğunu söyledi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu, diğer aday kentler Tokyo ve Madrid’in ardından incelemelerde bulunmak üzere İstanbul’a geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu (EC) Asbaşkanı Sir Craig Reedie ve beraberindeki heyeti, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda çiçeklerle karşıladı.

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları aday kenti İstanbul’da incelemelerde bulunacak Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu’nun açılış toplantısı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Beşiktaş’taki Four Seasons Hotel’de yapıldı. Toplantıda, IOC Başkan Yardımcısı ve Değerlendirme Komisyonu Başkanı İngiliz Craig Reedie ve komisyon üyeleri, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener ile İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat da yer aldı.

“İki kıtada aynı anda yapılan ilk olimpiyat olacak…”

Toplantının ardından kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, finansal ve kültürel alışverişlerin gerçekleştiği gerçek bir global şehir olan İstanbul’un 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmak için tüm antik ve çağdaş kimlik unsurlarına sahip bir kent olduğunu söyledi.  

2020 Olimpiyatları ilklere sahne olacak...

İstanbul 2020 Olimpiyat Oyunları’nın, iki kıtada aynı anda yapılan ilk olimpiyat oyunları olarak tarihe geçeceğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Bunun da ötesinde Türkiye’de yani bir Müslüman ülkede yapılacak ilk olimpiyat oyunları olacak. İstanbul, Olimpiyat ailesini dünyanın başka hiçbir şehrinde var olmayan zengin bir tarihe ve etkileyici bir kültüre sahip yepyeni bir çevre ile tanıştıracak.” diye konuştu.

“Olimpiyatlara her zamankinden daha fazla hazırız…”

İstanbul’un altyapısı ile oyunlara hazır olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Olimpiyat Oyunları için İstanbul’a pek çok yatırım yapılacak. Bu yatırımların arasında yeni havalimanları, yüksek hızlı trenler, metro hatları, otoyollar, yeni spor tesisleri ve dev konut projeleri var. İstanbul, son 10 yıl içinde kendini dönüştürdü. 2005 yılından bu yana ulaşım alanındaki iyileştirmeler için her yıl ortalama 1,5 milyar dolar harcandı. 2018 yılı itibariyle ulaşım altyapısı için 10 milyar dolarlık daha yatırım yapılacak. 2020 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yaparak bu şehre, bu ülkeye ve tüm bölgemize unutulamayacak bir olimpik miras bırakmaya kararlıyız. Gün Türkiye’nin günüdür. Olimpiyatlara her zamankinden daha fazla hazırız.”

Dünyaya İstanbul’dan seslenmek istiyoruz…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, Olimpiyat Komitesi Değerlendirme Komisyonu’na İstanbul’da yapılan çalışmaları konu alan bir sunum yaptı. Sunumda İstanbul’da yapılan ulaşım ve spor yatırımlarını anlatan Başkan Topbaş, “İstanbul, 2020 Olimpiyat Oyunları’na hazır. Bugünden geleceğe izler bırakmak, sporun barışçıl yüzüyle bütün dünyaya İstanbul’dan seslenmek istiyoruz.” dedi.