“ABD’deki Türkler lobi faaliyetlerinde başarılı” 14.3.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki temasları kapsamında 3. Türki Amerikan Kongresi’nde konuştu. ABD’de birçok senatör ve milletvekilinin İstanbul ve Türkiye'ye hayranlık duyduğunu belirten Başkan Topbaş , “Bu hayranlık, buradaki Türklerin lobi faaliyetlerinde başarılı olduğunu gösteriyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki temasları kapsamında, çatısı altında 6 federasyon ile 200’ün üzerinde derneğin bulunduğu Türki Amerikan Birliği (TAA) ile Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) ortaklaşa düzenlediği 3. Türki Amerikan Kongresi’ne katıldı.

Dünya, Türkiye’yi yakından takip ediyor...

Kongrede bir konuşma yapan Başkan Topbaş, “Washington temaslarım bağlamında Maryland Eyalet Senatosu ve Temsilciler Meclisi üyelerine hitap ettim. Birçok senatör ve milletvekilinin İstanbul ve Türkiye'ye hayranlık duyduğunu gördüm. Bu hayranlık, burada yaşayan Türklerin, lobi faaliyetlerinde hayli başarılı olduğunu gösteriyor” dedi.

Maryland Senatosu’nda hayli sıcak karşılandıklarını, seçimlerde Barack Obama’nın rakibi olan Mitt Romney’in Başkan Yardımcısı Adayı Paul Ryan’la da görüştüklerini anlatan Başkan Topbaş, “Washington'daki temaslarımız yoğun geçti. Washington Belediye Başkanı Wincent Gray ile biraraya geldik. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yle de görüştük. Kendisini İstanbul’a davet ettim. ‘Beni bir Türk dostu olarak kabul edin’ ifadelerini kullanan Pelosi gelecek yıl İstanbul'a gelmek istediğini ifade etti. Bu tür diyaloglar, yerel diplomasi adına önemli. Türkiye, dünya tarafından yakından takip ediliyor. Bu temaslarımızı yerel diplomasi bağlamında önemsiyoruz” diye konuştu.

Türkiye önemli bir role sahip…

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından Türk Dostluk Grubu Eş Başkanı Steve Cohen ve Temsilciler Meclisi Üyesi And Harris ile biraraya gelerek bir süre sohbet etti. 3. Türki Amerikan Kongresi, kapanış galasıyla sona erdi. Demokrat Parti Milletvekili Rush Holt, Türki Amerikan Birliği’nin düzenlediği organizasyonların her yıl giderek daha da büyüyüp gelişmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, Türkiye'nin uluslararası ilişkiler açısından, barış için arabuluculuk noktasında önemli role sahip olduğunu belirtti. New York Milletvekili Charlie Dent de, “Türkiye’ye gittim ve çok güzel bir deneyimdi. Özellikle yemeklere bayıldım. ABD’nin Türkiye ile ticari ilişkilerini daha fazla geliştirmesi gerekiyor” dedi.