Başkan Topbaş, ABD’de ayakta alkışlandı. 13.3.2013

Türk-Amerikan Birliği Kongresi için ABD’ye giden Başkan Kadir Topbaş, Maryland Eyalet Senatosu ve Temsilciler Meclisi’nde bir konuşma yaptı. İnsanların mutluluğu ve daha müreffeh yaşamaları için çalıştıklarını söyleyen Başkan Topbaş’ın konuşması, senato ve meclis üyeleri tarafından ayakta alkışlandı.

Türk-Amerikan Birliği Kongresi için Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Maryland Eyaleti Dışişleri Bakanı John P. Mc Donough tarafından karşılandı. Başkan Kadir Topbaş, Maryland Eyalet Senatosu’ndaki konuşmasına, “Kilometrelerce uzaktan, farklı kültürlerden insanların yüzyıllarca birarada yaşadığı gerçek bir barış kenti İstanbul’dan selamlar getirdim” diyerek başladı.

“İnsanların mutluluğu için çalışıyoruz...”

Maryland Eyalet Senatosu ve Temsilciler Meclisi üyelerine hitap eden Başkan Kadir Topbaş, Hz. Mevlana’nın “Aynı dile konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır” sözünü hatırlatarak, “Biz de ortak hisler paylaşıyoruz. Hepimiz insanların mutluluğu ve daha müreffeh yaşamaları için çalışıyoruz. Dünya barışı ve demokrasiye katkılar noktasında ABD ile Türkiye arasındaki dostane ilişkilerden onur duyuyorum.” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş ayakta alkışlandı…

Başkan Topbaş, “8 bin 500 yıllık tarihi boyunca üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış ve dünyanın yönetim merkezi olmuş güzel İstanbul’umuzda her sabah güneş Asya ve Avrupa kıtalarının üzerine aynı anda doğar.” sözleriyle senato ve meclis üyelerini İstanbul’a davet etti. Başkan Topbaş, konuşmasının sonunda senato ve meçli üyeleri tarafından ayakta alkışlandı.

Senatör Ronald Young, Başkan Kadir Topbaş’a Maryland Eyalet Senatosu ve Temsilciler Meclisi Kabul Sertifikası takdim etti. Programa katılımından ve yaptığı konuşmadan dolayı teşekkürlerini belirten Milletvekili Gail Bates de, Başkan Topbaş’a sertifika vererek "Tecrübelerinizden ve fikirlerinizden faydalandık. Değerli zamanınızı ayırdınız. Eminim bundan sonrada ortak çalışmalarımız ve dostluğumuz daha da pekişerek devam edecektir" diye konuştu.

Daha önce İstanbul’u ziyaret eden senato üyeleriyle de bir süre görüşen Başkan Topbaş, programa katılanlar tarafından da ilgiyle takip edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Washington Belediye Başkanı Vincent Gray, Kuzey Caroline Senatörü Richard Burr ve New York Senatörü Chuck Schumer ile ikili görüşmelerde bulundu.