Başkan Topbaş: “Kentler, sorunların çözüm noktası” 15.10.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla biraraya geldi. Ülkelerin kalkınmasında işbirliğinin büyük rolü olduğunu anlatan Başkan Kadir Topbaş, kentlerin medeniyet olduğunu ve sorunları kentlerden çözmek gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla kahvaltıda buluştu. Emirgan Korusu’ndaki Beyaz Köşk’te verilen kahvaltıya, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Dönmez, Başkan Kadir Topbaş’ın Danışmanları Mehmet Duman ve Kortan Çelikbilek ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kapaklıkaya da katıldı.

 

Kahvaltılı toplantının temasını, “2015 Sonrası Kalkınmada İşbirliği ve Kentlerin Rolü” olarak belirlediklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu: “Sizlerle bu kentte buluşmak büyük bir onur. Şu masa etrafında dünyayı görmek bize ayrıca gurur veriyor. Sizler aynı zamanda dünyayı, dünya milletlerini, temsil ediyorsunuz. Başkanlığını yürüttüğüm UCLG’nin, Birleşmiş Milletler’de özellikle gözlemci statüsüne kavuşmasını hep dile getirdik. BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon ile görüşmemizde de bunu hep söyledik. Sizden bir ricam var; Hükümetleriniz nezdinde BM’deki bu talebimizin uygun görülmesini arzu etmekteyiz. Bizim arzu ettiğimiz, statü kazanmaktan ziyade, çözüm ortağı olmak. Çünkü bugünün dünyasında halkın katılmadığı hiçbir proje, sağlıklı olarak hayata geçmez.”

 

Zengin israf ettiği sürece, fakir aç kalır!

Dünyanın birçok bölgesinin gelişmesinin yeterli düzeyde olmadığını hatırlatan Başkan Topbaş, “Milletimizin yaptığı çok anlamlı bir dua var. ‘Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin’ deriz. Çünkü aç insanın ne yapacağını kestiremezsiniz. Hz. Ali, ‘Fakirler, zenginlerin israf ettiği ölçüde aç kalır’ sözüyle, insanlık arasındaki adaletin ve paylaşımın önemine vurgu yapmıştır. Afrika’daki her iki çocuktan biri yetişkin olamadan hayatını kaybediyor. Ne yapmalıyız da, oradaki insanlara temiz su ve bir lokma ekmek ulaştırmalıyız. Dünyadaki gelir dağılımı dengesizliği ve adaletsiz paylaşım devam ederse, korkuyorum, bilimkurgu filmlerindeki gibi kanalizasyonlarda yaşayan ve geceleri şehrin üstüne çıkarak yağma yapan göçmen insanlar ortaya çıkacak. Bunun önüne geçmenin yolu, dünyadaki açlığı, sefaleti ve gelir dağılımı dengesizliğini, ortadan kaldırmaktır. Bunu da başarabileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

 

İstanbul, yerelden kalkınmayı başardı…

İstanbul’da son 8,5 yılda 34 milyar dolar yatırım yaptıklarını hatırlatan Başkan Topbaş sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yılki yatırım bütçemiz 4,5 milyar dolar. Bu yatırımlarla istihdam oluşturarak, kent ekonomisine de katkıda bulunuyoruz. Şu anda Türkiye genelinde işsizlik yüzde 8’lerdeyken, İstanbul’da bu rakam yüzde 7’ye düştü. Her yatırımın karşılığı istihdam demektir. Kentler medeniyettir, şehirlere önem vermek ve sorunları kentlerden çözmek gerekiyor. Bu, bütün dünyada böyle olmalıdır, olabilir de. Elçiler ve belediye başkanları olarak, el ele verip başarabiliriz.”

 

Başkan Topbaş’ın ardından söz alan Özbekistan’ın İstanbul Başkonsolosu Abror Gulyamov, İstanbul’da kaldığı 3 yıl içinde birçok değişime, gelişime şahit olduğunu belirterek, İstanbul’dan ayrılmanın kendisi ve ailesi için çok zor geleceğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Dönmez ise, “Bu güzel şehrin, Başkanımız Kadir Topbaş’ın elinde, nasıl değişip geliştiğini hep birlikte görüyoruz. Başkanımızın kararlılığını bilen bir bürokrat olarak, burada yaptığı konuşmayı hayata geçirmekte de başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

 

Başkan Topbaş, toplantının ardından Almanya Başkonsolosu Jutta Wolke, Fas Başkonsolosu Mohammed Sbihi, Kore Başkonsolosu Jeon Tae-dong, Japonya Başkonsolosu Fukuda Keiji, Tacikistan Başkonsolosu Abdurahmanov Ilhomjon Barotalievich ve Macaristan Başkonsolosu Gabor Kiss ile ikili görüşmelerde bulundu.