Başkan Topbaş, İstanbul’un dönüşümünü anlattı 9.3.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mekke Belediye Başkanı Osama Al Baar’ın daveti üzerine Mekke’ye gitti. Ummal-Qura Üniversitesi’nde “İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Uygulamaları” başlıklı bir konuşma yapan Başkan Kadir Topbaş, dönüşümde kimseyi mağdur etmediklerini söyledi.

Mekke Belediye Başkanı Osama Al Baar’ın daveti üzerine Mekke’ye giden Başkan Kadir Topbaş, Mekke Emiri Prens Halid El Faysal’ın himayesinde Ummal-Qura Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıya, Mekke Belediye Başkanı Osama Al Baar, Mekke Vali Yardımcısı Abdülaziz Al Khodari ve çok sayıda devlet yöneticisi ile akademisyen katıldı. Açılış konuşmasını Prens Halid El Faysal’ın yaptığı toplantıda, Mekke’deki çarpık kentleşme ve dönüşüm çözümleri konuşuldu.

“Halkın yönetime güvenmesi önemli…”

Başkan Kadir Topbaş, toplantıda, “İstanbul’da kentsel dönüşüm uygulamaları” başlıklı bir konuşma yaptı. İstanbul’da 1.460 hektarda dönüşüm yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, “Halkın yönetime güvenmesi çok önemli. Yönetimin kendisini düşündüğünü anlamalı. Akademik çevrenin ekonomik ve sosyal çevre ile bütünleşmesi çok önemli.” dedi.

“Kimseyi yurdundan etmiyoruz…”

Gecekondu bölgelerinde yürütülen dönüşüm çalışmalarına ilişkin soru üzerine Başkan Topbaş, “Biz vatandaşı ikna ediyoruz. Kimseyi yurdundan etmiyoruz. Devlet, vatandaşa yeni konutu yapılana kadar kira yardımı yapıyor. Dönüşüm bölgelerinde önce bir sivil toplum kuruluşu kurduruyoruz. Onlar, vatandaşlarla aramızda köprü oluyor. Kendi içlerinde örgütleniyorlar. İşleri böyle takip ediyoruz.” diye konuştu. Toplantıdan sonra Mekke Emiri Prens Halid El Faysal, Başkan Kadir Topbaş’a plaket verdi. Prens, tecrübelerini paylaştığı için Başkan Topbaş’a teşekkür etti.

“Başkan Topbaş, Mekke Belediye Başkanı ile görüştü…”

Başkan Kadir Topbaş, Mekke temasları kapsamında, Belediye Başkanı Osama Al Baar’ı makamında ziyaret etti. Al Baar ve Topbaş, iki şehir arasında yürütülen çalışmalar hakkında bir süre görüştü. Başkan Al Baar, dönüşüm ile ilgili yapılan çalışmaları planlar üzerinde anlattı ve Osmanlı döneminde ilk defa çizilen Mekke’nin haritasını Başkan Topbaş’a gösterdi. Başkan Topbaş, Mekke Belediyesi bünyesinde vatandaşların sorun ve şikayetlerine çözüm getirmek amacıyla yeni kurulan Beyazmasa’yı da ziyaret etti.