İnsanlığın mutluluğu, dünyanın refahı için... 7.3.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara’da yapılan “Birleşmiş Milletler 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Ulusal Müzakerelerin Değerlendirilmesi” toplantısına katıldı. Birleşmiş Milletler Bin Yıllık Kalkınma Hedefleri’nin belirlenmesinde sona yaklaşıldığını belirten Başkan Topbaş, insanlığın mutluluğu, dünyanın refahı için çalıştıklarını söyledi.

Başkan Kadir Topbaş, Ankara’da yapılan Birleşmiş Milletler “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Ulusal Müzakerelerin Değerlendirilmesi” toplantısına katıldı. BM Genel Sekreter Yardımcılığı’nın koordinasyonunda yapılan ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katıldığı toplantıda, “Nasıl bir gelecek istiyorsunuz?” başlıklı konular tartışıldı. Başkan Kadir Topbaş toplantıda yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Bin Yıllık Kalkınma Hedefleri’nin belirlenmesinde sona yaklaşıldığını belirterek, “Bu kapsamda ilgili ülkeler, 2015 yılına kadar ulaşmayı amaçladıkları kalkınma hedeflerini açık bir şekilde ortaya koyuyor.” dedi.

“Değişen ve dönüşen dünyanın sorunlarını konuşuyoruz…"

Kalkınma hedeflerine ulaşmak için yapılan çalışmaların hızlandırıldığına dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Değişen ve dönüşen dünyanın sorunlarına vakıfız. Bu yönümüzü düzenlediğimiz istişare toplantılarında ortaya koyduk. Bildiğiniz gibi 2015 yılı sonrası için uluslararası ülke istişareleri yaptık. BM temsilcilikleri yönetiminde 9 tematik grup istişare toplantısı düzenledik. Sağlıktan eğitime, eşitsizlikten istihdama, çevresel sürdürülebilirlikten gıda güvenliğine kadar her unsuru inceledik. Sorunları detaylıca konuştuk.”

“Yıkıcı değil, yapıcıyız…”

Başkan Kadir Topbaş, yaptıkları toplantıların “yıkıcı değil, yapıcı” olduğunu belirterek, “İnsanlığın mutluluğu, dünyanın refahı adına çabaladık. Bunlarla da yetinmedik, ülkemizde 4 bölgesel istişare toplantısı yaptık. BM Mukim Koordinatörlüğü ve Kalkınma Bakanlığı ile birlikte İstanbul dışında Kastamonu, Gaziantep ve Kütahya’da istişare toplantıları yaptık.” diye konuştu.

"Türkiye olarak farkımızı ortaya koyacağız…"

Başkan Topbaş, Türkiye’nin son 10 yılda uluslararası arenada en fazla konuşulan ülke olduğuna dikkat çekerek konuşmasını şöyle tamamladı: “Böylesine önemli bir projede de farkımızı ortaya koyacağız. Sayın Başbakanımız bizlere ve ülkemize yeni bir vizyon kazandırdı. Sınırların içinde kalarak gerçekleşecek kalkınmanın sınırlı olacağını gösterdi. Günümüzde kalkınma paradigması değişmelidir. Kalkınmayı artık ekonomik büyüme olarak algılayamayız. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da kalkınma, öncelikle refahı sağlamalı, huzuru ve barışı sağlamalı. Bunu gerçekleştirirken insanı, insanın değerlerini dikkate almalı. Tabiata zarar vermeden gerçekleşmeli. Vicdanlara hitap edebilmeli, adaleti ortaya koyabilmeli. Ve tabii ki de katılımcılığı esas almalı.”

“Topbaş, TBB Encümen Toplantısı’na başkanlık yaptı…”

Ankara’da 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Ulusal Müzakerelerin Değerlendirilmesi Toplantısı’na katılan Kadir Topbaş, Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) Encümen Toplantısı’na da başkanlık yaptı. Toplantıya TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ile pek çok belediye başkanı katıldı. Çeşitli illerde yaşanan sorunların tartışıldığı ve çözüm arandığı toplantıda, halka daha hızlı hizmetin nasıl sunulacağı konuşuldu. Toplantıda, sokak aydınlatmaları, yapı denetimi ve imar kanunu değişikliği çalışmaları, yurtdışı faaliyetler ile belediyelerin sorunlarına ilişkin öneriler gündeme geldi.