Başkan Topbaş: “Dönüşümü önceden planladık” 7.3.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Danıştay Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kentsel Dönüşüm ve Çevre Hukuku Konferansı”na katıldı. İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarını anlatan Başkan Topbaş, dönüşümde “anlaşmayı” ön planda tutarak, vatandaşı mağdur etmediklerini söyledi.

Danıştay Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kentsel Dönüşüm ve Çevre Hukuku Konferansı” Ankara’da yapıldı. Konferansa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu ve çok sayıda üst düzey hukukçu ile il ve ilçe belediye başkanları katıldı. Başkan Kadir Topbaş, konferansta yaptığı konuşmada, hükümetin öncülüğünde Türkiye’nin yeniden yapılandığını ifade ederek, “Türkiye büyük bir dönüşüm geçiriyor.” dedi.

“İstanbul’daki dönüşümü önceden planladık…”

Başkan Kadir Topbaş, kentsel dönüşümün kendisi için yeni bir fikir olmadığını belirterek, “Eski bir İstanbullu olarak, bu kentin yitip gidişine tanık oldum. Bu nedenle göreve gelir gelmez bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi’ni kurduk. Buraya bilim adamlarından ve uzmanlardan oluşan bir kadro atadık. Oluşturduğumuz bu merkez, Fransız yetkililerin ilgisini çekti. Paris’te de İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi’nin bir benzeri kurulacak.” diye konuştu.

“Vatandaşın rızasını alarak hareket ediyoruz…”

Başkan Topbaş, kentsel dönüşümde “anlaşmayı” esas aldıklarını ve vatandaşları mağdur etmeden, onların rızasını alarak hareket ettiklerini söyledi. “Kentsel dönüşümde kendimizin oturmayacağı konutları, vatandaşlarımız için inşa etmiyoruz. Vatandaşın hakkı esastır.” diyen Başkan Topbaş, Seyrantepe yıkımlarını örnek göstererek sözlerini şöyle tamamladı: “Gerekirse görüşmeleri 2 yıl sürdürüyoruz. Enkaz bedellerini son kuruşuna kadar ödüyoruz. Bir projeye başlayacağımız zaman o bölgede hemen bir dernek kurduruyoruz. Bu konuda Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde yaptığımız çalışma da kentsel dönüşüme güzel bir örnek. Muhalefet o bölgede dönüşümün olmaması için elinden geleni yaptı. Ama bugün sonuç ortada. O bölgede yaşayan vatandaşlar ortaya çıkan tablodan çok memnun.”