Başkan Topbaş, BM Genel Sekreter Yardımcısı Kaag’ı ağırladı 28.2.2013

BM Genel Sekreter Yardımcısı Sigrid Kaag ile görüşen Başkan Topbaş, dünyanın birçok şehrine birikimlerini aktaran İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin teknoloji yatırımlarında da dünyanın en önde gelen belediyesi olduğunu söyledi.

IICPSD (İstanbul Uluslararası Kalkınmada Özel Sektör Merkezi) yönetim kurulu toplantısına katılmak üzere İstanbul’a gelen BM Genel Sekreter Yardımcısı Sigrid Kaag, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti.

Başkan Kadir Topbaş, Sütlüce’deki İBB Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede Sigrid Kaag’a İstanbul ve İstanbul’a yapılan yatırımlar hakkında bilgiler verdi. İstanbul’da ikinci kez seçilen ilk belediye başkanı olarak 9 yılda 60 milyar TL’lik yatırım ve hizmet ürettiklerini söyledi. Başkan Kadir Topbaş, BM Genel Sekreter Yardımcısı Sigrid Kaag’a İstanbul Büyükşehir Belediyesi Web Sitesini ve Cep Trafik uygulamasını anlatırken, dünyanın birçok şehrine danışmanlık hizmeti verdiklerine dikkat çekti ve teknoloji yatırımlarında da dünyanın en önde gelen belediyesi olduklarını kaydetti. Ulaşım ve turistik kameralardan çok etkilendiğini vurgulayan Sigrid Kaag, New York ziyaretinde İstanbul’u New York ile karşılaştıracağını söyledi.

Ziyarette BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un danışma kurulu niteliğindeki "2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli"nin bir sonraki toplantısının hazırlıkları da ele alındı.

UCLG (Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı), TBB (Türkiye Belediyeler Birliği) ve UNACLA Başkanlığını da yürüten Başkan Kadir Topbaş, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un danışma kurulu niteliğindeki 26 kişilik "2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli"nin üyeleri arasında yer alıyor.