İstanbul ve Bingazi’nin kardeşliği… 20.2.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Libya’nın Bingazi Belediyesi arasında “Kardeş Şehir Protokolü” imzalandı. Başkan Kadir Topbaş, Bingazi’nin gelişmesi ve insanların mutlu olacağı bir kent haline gelmesi için önemli katkıda bulunacaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Libya Bingazi Belediye Meclis Başkanı Mahmoud Burazziza, Kardeş Şehir Protokolü’nü törenle imzaladı. Saraçhane Başkanlık Sarayı’ndaki imza töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, günümüz dünyasında yerel diplomasinin önemine dikkat çekerek, “Ülkelerin gelişmesinde yerel yönetimler eskiye nazaran daha aktif rol üstlenmektedir. Özellikle dost ve kardeş ülke Libya’dan gelen değerli dostlarımızla burada Bingazi ve İstanbul işbirliğini başlatırken, asırlardan beri dostluk ve kardeşliği olan iki ülke halkı olarak da önemli bir işbirliği oluşturacağız.” dedi.

“Halkı mutlu edecek katkılarda bulunacağız…”

Başkan Kadir Topbaş, Libya ile asırlarca aynı kültür değerlerinin paylaşıldığını anlatarak, “İstanbul Türkiye’yi, Bingazi de Libya’yı taşıyor. Bu anlaşma ile Bingazi’nin gelişmesi ve orada yaşayan insanların mutlu olacağı bir kent haline gelmesi için önemli katkı sunacağız. Özellikle alt yapıdan ulaşıma, çevreye ve sosyal yapıya kadar her alanda önemli katkı vereceğiz.” diye konuştu.

“Birçok kentle işbirliği içindeyiz…”

Ulusların hayatlarında da tıpkı insan hayatında olduğu gibi bazı sıkıntılı dönemlerin yaşandığını ifade eden Başkan Topbaş, “Libya sıkıntılar yaşadı, geçmişte Türkiye’nin yaşadığı gibi. Libya ciddi bir değişim ve dönüşüm sürecine girdi. Sayın Başbakanımızın Libya’nın yapılanması konusunda verdiği desteği biz de yerel ölçekte sürdürme arzusundayız.” dedi. Dünya genelinde birçok kent ile işbirliği halinde olduklarını anlatan Başkan Topbaş, Mekke, Kahire, Yemen, Avrupa’nın birçok kentiyle işbirliği yaptıklarını söyledi.

“Güçlü bir medeniyetin adımlarını birlikte atmak istiyoruz…”

Libya Bingazi Belediye Meclis Başkanı Mahmoud Burazziza da, Libya’da sıkıntılı günlerin geride kaldığını belirterek, kalkınma sürecinde Türkiye’nin desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi. Türkiye’nin devrim sürecinde yanlarında olduğunu hatırlatan Burazziza, “Şehrimizin güçlü bir kalkınma sürecine girmesi için adım atıyoruz. Belediyecilik alanlarında herkesi kapsamak istiyoruz. Bu yüzden tarihi bağlarımız olan bu şehre geldik. İlk kardeş şehir protokolümüzü burada imzalayarak güçlü bir medeniyetin adımlarını birlikte atalım istiyoruz.” diye konuştu.

“Türkiye ve Libya’yı tek bir devlet olarak görüyoruz…”

Libya’da yaşanan devrimin Libya halkına öz güven kazandırdığı ifade eden Burazziza, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Devrim sonucunda halkımız kendine güveniyle yeniden ayağa kalktı. Kurumsal anlamda bir devlet yapısından bahsedemiyorduk. Bu halk kendi devlet kurumlarını ve kaynaklarını korudu. Bu halk kararlıdır ve bu devrimle Libya’nın yeniden inşasını sağlamaya yeminlidir. Bu da, gelişmiş ülkelerle yapılacak protokollerle olacaktır. Biz Türkiye’yi ayrı bir devlet olarak görmüyoruz. Türkiye ve Libya’yı tek bir devlet olarak görüyoruz. Türkiye’ye geldiğimiz zaman kendimizi gurbette hissetmiyoruz. Bizler Bingazi Yerel Meclisi olarak Libya’yı koruyacak bir bakış açısı ortaya koyacağız. Zaten Türkiye bu zalim rejimden kurtulmamız konusunda bize çok büyük destek verdi. Türkiye her alanda bizim yanımızda durdu.”

Başkan Kadir Topbaş ve Belediye Meclis Başkanı Mahmoud Burazziza konuşmaların ardından “Kardeş Şehir Protokolü”nü imzaladılar. Burizziza, Başkan Topbaş’a devrimde yıkılan ve Libya’nın önemli isimlerinden olan Ömer Muhtar’ın türbesini simgeleyen bir pano hediye etti. Başkan Topbaş da Burizziza’ya, İstanbul siluetini yansıtan kara kelem çalışması bir tablo hediye etti.