İngiltere’den Olimpiyat desteği… 20.2.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İngiltere Spor ve Turizm Bakanı Hugh Robertson’ı Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda ağırladı. Başkan Topbaş, İstanbul’u 2020 Olimpiyat Oyunları’na hazırladıklarını söyledi.

İngiltere Spor ve Turizm Bakanı Hugh Robertson, İstanbul’un 2020 Olimpiyatları adaylık sürecine destek vermek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Görüşme sonrasında Başkan Kadir Topbaş ve İngiliz Bakan Hugh Robertson basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

“Olimpiyatlar’da artık İstanbul zamanı…”

Başkan Kadir Topbaş, 2012 Londra Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış bir ülkenin spor bakanı olarak Hugh Robertson’un kendilerine bazı tavsiyelerde bulunduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Kendi deneyimlerini bize aktardılar. Bu süreçte bize katkı sunacaklarına inanıyorum. İstanbul’un Olimpiyat Oyunları için hazır olduğunu, hazırlıkların geçen yıllardan çok daha farklı olduğunu, 2020’ye kadar alt yapı başta olmak üzere, ulaşım dahil birçok konuyu bitirmiş olacağımızı ifade ettim. Kendisiyle görüşmemiz sırasında artık Olimpiyat Oyunları’nda İstanbul zamanı dedik.”

Başkan Topbaş, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere merkezi hükümetin, İstanbul halkının ve yerel yöneticilerin desteğiyle İstanbul’u 2020 Olimpiyat Oyunları’na hazırladıklarını söyledi.

“İstanbul, Olimpiyatlar için uygun bir ortam…”

İngiltere Spor ve Turizm Bakanı Hugh Robertson ise Başkan Topbaş’ın İstanbul’un 2020 Olimpiyat adaylığı için yaptığı hazırlıklarla ilgili olarak kendilerine bilgi verdiğini söyledi. Başkan Topbaş’ın toplu taşımadan kentsel dönüşüme kadar her alanda heyecan verici yatırımlar yaptığını ifade eden konuk Bakan Robertson, “2020 Olimpiyat planlarını inceledik ve çok etkilendik. Çünkü bu planlarda İstanbul’un Avrupa ve Asya’nın en iyi yönlerini biraraya getiren ve bunun arkasında muhteşem bir tarihi barındıran kent olduğunu gördük. Bunun da Olimpiyatlar için gerçekten uygun bir ortam olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.