İstanbul’dan Gana’ya destek... 19.2.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Gana’nın Akra şehri Belediye Başkanı Alfred O. Vanderpuiye, iki şehir arasında çeşitli konularda işbirliğini öngören mutabakat zaptını imzaladılar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Afrika ülkesi Gana Cumhuriyeti’nin Başkenti Akra Belediyesi arasında ulaşım sistemleri, sağlık, eğitim, katı atık yönetimi, toplu konut, toplu taşıma, meslek eğitimi ve yerel yönetişim alanlarında işbirliğini öngören mutabakat zaptı Saraçhane Belediye Sarayı’nda düzenlenen törenle imzalandı. Mutabakat Zaptı’nı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Akra Belediye Başkanı Alfred O. Vanderpuiye imzalarken törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Bürokratları ile Akra Belediyesi’nden bir heyet de hazır bulundu.

Gana, Afrika’ya model olacak konumda…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş törende yaptığı konuşmada, Akra Belediye Başkanı Alfred O. Vanderpuiye ve heyetini İstanbul’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, Aralık ayında Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama’yı İstanbul’da ağırladıklarını hatırlattı. Mahama’nın da kendisini Gana’ya davet ettiğini anlatan Başkan Kadir Topbaş, “İki hafta kadar önce Liberya’daki Birleşmiş Milletler’in 2015 Sonrası Kalkınma Toplantısı’nın ardından Gana’yı ziyaret etme imkanı buldum. Gana ve başkent Akra, Afrika’da çok önemli bir konumda. Kaynaklarını doğru kullanmaya başlayan Gana, gelecekte model teşkil edecek bir ülke” dedi.

Başkan Kadir Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanı Mahama bizi konutunda ağırladı. Meslektaşım Akra Belediye Başkanı Sayın Vanderpuiye ile yaptığımız görüşmede de yerel yönetimlerin yapacağı işbirliğinin halkların daha refah içinde yaşamasına vesile olacağını konuştuk” diyerek, UCLG Başkanı olarak yerel diplomasiyi çok önemsediklerini ve yerel yönetimlerin dünya barışına önemli katkılar sunabileceğini anlattığını söyledi.

Başarılarımızı, Gana ile paylaşmaya hazırız…

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni dünya düzenindeki aktif rolüne ve Afrika’ya verdiği öneme dikkat çeken Bakan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler de yerel yönetimler olarak bu sürece katkı sunmaya çalışıyoruz. Türkiye ile Gana arasındaki ilişkiler de çok olumlu yönde gelişiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Gana’ya yaptığı ziyaret de çok anlamlıydı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak edindiğimiz bilgi ve deneyimleri Gana ve Akra Belediyesi ile paylaşmaya her daim hazırız. Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük olan İstanbul, 8 bin 500 yıllık bir tarihe ve çok ciddi bir deneyime sahip. Bilgiyi ve teknolojiyi çok iyi kullanan bir belediyeyiz. Türkiye’de ve dünyada yerel yönetimlere öncü olma anlayışındayız. Geride bıraktığımız 9 yıl içinde İstanbul’a 34 milyar dolar yatırım yaparak çok ciddi bir değişime imza attık.”

Ulaşım sistemleri, içmesuyu, katı atık yönetimi, şehir planlaması, insan yönetimi, mesleki eğitimler, halk sağlığı, kültür ve turizm ile afet yönetimi konularında çok ciddi birikime ve başarıya ulaştıklarının altını çizen Başkan Topbaş, “Bu alanlardaki başarılarımızı, bütün insanların kaderlerinin birbirine bağlı olduğu günümüzde Afrika ve Gana ile paylaşmaya hazırız. Arzumuz dünyadaki hiçbir ülkenin ve milletin yaşama, inanç ve ekonomik haklarına müdahale edilmemesidir. Yönetimlerin varlığı da halkların mutluluğu için olmalıdır. Günümüzün teknolojik dünyasında insanlar bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor ve yöneticilerini sorgulayacak konuma geldi. Bilgi ve deneyimlerimizin insanlığın ortak malı olduğunu biliyoruz ve paylaşmaktan çekinmiyoruz.” diye konuştu.

Afrikalının kaynakları, Afrika’ya bırakılsın!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar 37 kentle kardeş şehir anlaşması, 19 kentle işbirliği protokolü ve 13 kentle de mutabakat zaptı imzaladığını vurgulayan Başkan Topbaş, Pakistan’dan Afrika’ya kadar birçok kentin yerel yönetimlerine destek verdiklerini söyledi. Dünyadaki acıları paylaşmak adına felaketlerin yaşandığı ülkelere de ekiplerini gönderdiklerinin altını çizen Başkan Topbaş konuşmasını şöyle tamamladı: “Acıları birlikte paylaşıyoruz. Mutlulukları da paylaşmak isteriz. Bugün Gana ile ilişkilerimizi geliştirecek işbirliği protokolüne imza atmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İnanıyorum ki, işbirliğimiz Afrika’nın birçok şehrine model olacaktır. Bu işbirliklerimiz sadece kağıt üzerinde kalmayacak. Diliyorum ki, işbirliğimiz bir milat ve bir ezber bozma olsun. Afrikalının kaynakları Afrika’ya bırakılsın. Değişen dünya şartlarında Afrika dünyaya model olsun istiyoruz. Afrika’nın başarılarını mutlulukla takip edeceğiz. Mutabakat zaptının İstanbul ve Akra’ya güzellikler getirmesini diliyorum.”

“Akra’da su hastane ve okul ihtiyacı var...”

Akra Belediye Başkanı Alfred O. Vanderpuiye de, İstanbul’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Harika bir misafirperverlik gösteriyorsunuz. Cumhurbaşkanı ve Başbakanınızın ziyaretinin ardından İstanbul’a gelmeyi çok istemiştik. Son 4 yılda Akra Belediye Başkanı olarak yaptığım en anlamlı ziyaret bu. İstanbul ziyaretimiz benim için çok farklı oldu çünkü buradan umut dolu olarak döneceğiz” dedi.

Akra’da içmesuyu, eğitim ve sağlık alanları konusunda eksiklikleri tamamlayacaklarına inandıklarını vurgulayan Vanderpuiye, “İstanbul’daki ulaşım, katı atıkların toplanması gibi işleri görünce içimiz umutla doldu. Desteğinizle halkımız için çok şeyler yapacağız. Bu imzayla birlikte Akra ve İstanbul arasında bir bağ kurulacak. İşbirliğinin de ötesine geçilecek. Biz, evimize umutla döneceğiz” diye konuştu.