2020 Olimpiyat Oyunları için güç birliği… 13.2.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Yönetim Kurulu Üyeleri ile biraraya geldi. Başkan Kadir Topbaş, spor yazarlarından 2020 Olimpiyat Oyunları’nı İstanbul’a getirmek için güç birliği yapmalarını istedi.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sütlüce’deki Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nde Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) aynı zamanda spor yazarı olan Yönetim Kurulu Üyeleri ile buluştu. Toplantıya, İBB Meclisi 2. Başkan Vekili ve Spor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Gümüşdağ, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mevlüt Bulut, Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, Spor A.Ş. Genel Müdürü Alparslan Baki Ertekin ile TSYD Yönetim Kurulu Başkanı Naci Arkan katıldı.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un dünya başkenti olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek, “İstanbul her anlamıyla ve değeriyle dünya başkenti olmaya müsait bir şehir. Barış ve hoşgörü kenti olan şehrimizde dünya kanatlarınızın altında. İstanbul şimdi de gelişen Türkiye’nin lokomotifi olarak dünyaya kendisini yeniden hissettiriyor. Böyle bir şehirde yaşamak büyük bir ayrıcalık ve sorumluluktur.” dedi.

“Gemileri karadan yürütebilen bir milletiz…”

Özellikle yabancı sporcuların İstanbul’u bir “Hayal Kent” olarak tanımladığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Göreve geldiğimizden itibaren İstanbul’u kongre, fuarcılık, spor, sağlık ve moda kenti, hatta finans merkezi olarak düşündük ve planladık. İstanbul’u Şampiyonlar Ligi’ne ve Formula 1 yarışlarına hazırlamak için kurumsal taassubu ve farklı görüşleri bir tarafa bırakarak işe koyulduk. Biz gemileri karadan yürütebilen bir milletiz. Şampiyonlar Ligi Finali, Olimpiyatlar gibi çok ses getirecek bir skorla bitti.” diye konuştu.

“Hedef, İstanbul’u Dünya Spor Başkenti yapmak …”

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un birçok ulusal ve uluslararası spor müsabakalarına başarıyla ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda olimpiyatları bekliyoruz ve gerçekten hazırız. Gönlümüzden hep şu geçiyordu; ‘Öyle bir İstanbul oluşturalım ki, olimpiyatları İstanbul’a neden vermiyoruz?’ desinler. Spor imkanları ve altyapısı ile ulaşım imkanları bakımından bu noktaya doğru gidiyoruz. İdealim, İstanbul’a, Kazan’daki tenis tesisi gibi bir tesis kurmak. Yeni kurulacak havalimanı yanına kurulacak şehirde, bu tür uluslararası büyük organizasyonların yapıldığı spor tesisleri de yapabiliriz. Arzumuz Avrupa Spor Başkenti İstanbul’un dünyanın spor başkenti olmasıdır. Burada bizim çabalarımızın yanı sıra milletimizin ve spor yazarları olarak sizlerin de destekleri gerekiyor.”

“7’den 70’e herkese spor yaptırdık…”

Şehir hayatının bedensel aktiviteleri zayıflattığı ve beraberinde hastalıkları getirdiğini belirten Başkan Topbaş, “Hastalıklardan korunmak için mutlaka spor yapmak gerekiyor. İşte bunu yaptığınız zaman sağlıklı bir spor kentlisi ortaya çıkar. Bize 2012 Avrupa Spor Başkentliği’ni boşuna vermediler. 7’den 70’e herkese spor yapma imkanı tanıdığımız için verdiler.” dedi.

“Spora 9 yılda 1 milyar TL yatırım yaptık…”

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’a 9 yılda 1 milyar liranın üzerinde spor yatırımı yaptıklarını belirterek, “770 civarında amatör kulübe her sene malzeme yardımı yapıyoruz. Sayın Başbakanımız bu yardımları daha fazla yapabilelim diye Büyükşehir Kanunu’na madde koydurdu. Çünkü spor bütün dünya insanlarının ortak iletişim aracı.” diye konuştu. İstanbul’daki 138 okulun bahçesine kapalı spor salonu yaptıklarını ve ders saati dışında vatandaşlarında bu salonları kullanabildiğini anlatan Başkan Topbaş, İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar Kampüsü’ne halkın da kullanabileceği bir spor tesisi kuracaklarını söyledi.

“İstanbul için güç birliği yapmalıyız…”

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul gibi bir şehirde yaşamanın büyük bir ayrıcalık ve sorumluluk gerektirdiğini ifade ederek konuşmasını şöyle tamamladı: “Şimdiki hedefimiz 2020 Olimpiyat Oyunları’nı sizlerin katkısıyla İstanbul’a getirmek. Eksiklerimizi de hatırlatmanızı istiyoruz. İstanbulluların sporu bir yaşam tarzı haline getirmek için de sizin kalemlerinize ihtiyacımız var.”

“TSYD’den 2020’ye tam destek…”

TSYD Yönetim Kurulu Başkanı Naci Arkan da, 2020 Olimpiyat Oyunları’nın İstanbul’a verileceğine yürekten inandığını belirterek, “İstanbul’un olimpiyatlara ulaşması için tüm arkadaşlarımız üzerlerine düşen ne varsa yapmaya hazır. Dünya olimpiyat yazarlarını öncelikle İstanbul’a davet etmeyi düşünüyoruz. Bizim İstanbul olarak neler yapabileceğimizi görmelerini sağlayarak yazacakları yazıların, olimpiyatları almamıza çok büyük katkısı olacaktır. Biz, bu olimpiyatlar için varız. TSYD olarak elimizden ne gelirse yapacağız.” diye konuştu.