İstanbul’da spora dair ne varsa 10.10.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’u bir spor kenti yapmak için yaptığı yatırım ve hizmetlere bir yenisini daha ekledi. 2012 Avrupa Spor Başkenti ve 2020 Olimpiyat Oyunları aday kenti İstanbul’daki spor tesislerine ait tüm bilgiler, Spor Envanteri 2012 adlı kitapta bir araya getirildi. Türkiye’de bir ilk olan “Spor Envanteri 2012” kitabı ve www.istanbulsporenvanteri.com sitesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından tanıtıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün hazırladığı “Spor Envanteri 2012” kitabı ve İstanbul’daki spor alanlarına ait bilgilerin yer aldığı www.istanbulsporenvanteri.com sitesi Başkan Kadir Topbaş tarafından Sütlüce’deki İBB Tanıtım Merkezi’nde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. Başkan Topbaş, İstanbul’un yıllarca konuşulan ama yapılmayan spor envanterini çıkardıklarını belirterek, “Teknolojinin verdiği imkanları kullanarak sporun hafızasını oluşturduk. Spor yapmak isteyenleri doğru yönlendirmek önemli” dedi.

 

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı spor yatırımlarının birçoğunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başladığını belirterek, kendilerinin de 8,5 yıldır spora önemli yatırımlar yaptıklarını ifade etti. Bugüne kadar İstanbul’da spora 1 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarının altını çizen Başkan Topbaş, “Okullara yaptığımız kapalı spor salonlarından onlarca komplekse ve tesise kadar, hatta sahillerdeki spor alanları ve bisiklet yolları hep bizim dönemimizde yapıldı. Günlük ortalama 7 milyon insan spor yapar hale geldi. İstedik ki, şehirli insanımız sporu yaşamının parçası olarak benimsesin. İstanbul’da 7’den 70’e herkes spor yapsın” diye konuştu.

 

Türkiye’de ilk defa tüm spor alanlarının listesi, adresi ve kullanım amaçlarının biraraya toplandığını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kent içindeki spor yapılabilen bütün alanları, tüm özellikleri ile bu envanterde gösterdik. Bu envanterin İngilizcesini de hazırlatıyoruz. Yurtdışından İstanbul’a gelen aileler ve turistler de nerede, hangi sporu yapabileceğini görecek. Burada yapılan bütün tesislerin yanı sıra, inşaatı devam eden ve projelendirilen spor tesislerini de görebileceksiniz. Bir noktada bu spor tesislerinin otokontrolü de demektir.”

 

Başkan Topbaş, kitap haline gelen bu önemli envanterin Türkiye’de bir örneğinin olmadığını ifade ederek, “Bu çalışmalar bize 2020 Olimpiyat Oyunları’nın ev sahipliğini getirecek. Bu bilgileri sözle söylemeniz, böyle bir kitabı masaya koymanızın yerini asla tutmaz. İstiyoruz ki bu şehrin farklılığı sporda da ortaya çıksın. İstanbullular her şeyiyle bu şehirde yaşamanın ayrıcalığını yaşasın” dedi.

 

Toplantıda konuşan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Hasan Arat da,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu projeyle güzel bir örnek oluşturduğunu ifade ederek, “Umarım bu proje tüm Türkiye’ye yayılır. İstanbul Spor Envanteri çalışması bizim 2020 Olimpiyat Oyunları’na adaylık sürecimizde çok önemli bir rehber olacaktır. Eserin İngilizcesinin de sitede yer alacak olması İstanbul’da spor adına ne kadar yatırım yaptığımızı bütün dünyanın gözleri önüne serecektir. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi adına Başkanımız Kadir Topbaş’a ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Ülkemize ve şehrimize büyük bir hizmet ettiniz, sağ olun” diye konuştu.